ČEZ: Temelín nerozšíříme, vyroste Temelín II

Praha – Plánované dva nové bloky jaderné elektrárny Temelín budou zřejmě nezávislé na stávajícím zařízení elektrárny. Uvedla to dnes společnost ČEZ. V několikahektarovém areálu by tak vedle sebe v budoucnu měly pracovat dvě elektrárny pracovně nazývané Temelín I (současné reaktory VVER-1000) a Temelín II, který budou tvořit dva nově zbudované bloky.

Fungování samostatných bloků souvisí především s potřebou oddělit stavbu od provozovaných bloků. Důležitou roli ale hraje také čas. Současné dva temelínské bloky budou v provozu zhruba do poloviny století, nové až o dvě desetiletí déle.

Podle mluvčího skupiny ČEZ Ladislava Kříže se při provozu nových bloků využije infrastruktura a prověřená lokalita, tedy například dodávky energií i vody z vltavských přehrad Hněvkovice a Kořensko. „To je důležité pro ekonomiku nového provozu, protože například stavba přehrad je vysoce nákladná,“ uvedl Kříž.

Zároveň se ale jen částečně uplatní technologie připravené pro třetí a čtvrtý blok v původním projektu. Týká se to podle Kříže například budovy pomocných aktivních provozů, speciálního čištění vod, uložení kapalných a pevných odpadů, skladu čerstvého paliva či radiochemické laboratoře.

Kdo postaví „nový Temelín“

Podle ředitele útvaru výstavba jaderných elektráren ve společnosti ČEZ Petra Závodského souvisí nezávislý provoz reaktorových bloků i s představami všech tří účastníků tendru na dostavbu Temelína. Jsou jimi ruský dodavatel Atomstrojexport, který vystupuje v konsorciu se společností Škoda JS a ruskou firmou Gidropress, francouzská společnost Areva a americký Westinghouse.

Jednání s možnými dodavateli mají být zahájena letos v květnu, na podzim jim bude zaslána výzva k podání nabídky, jejíž součástí bude zadávací dokumentace. S podáním nabídek se počítá na jaře 2011, rozhodnuto o nich bude do začátku roku 2012. Na jaře 2012 by pak měla být uzavřena smlouva na historicky největší zakázku v dějinách ČR.

Objem zakázky na výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně s opcí na vybudování pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích se odhaduje na zhruba 500 miliard korun. V případě nových bloků Temelína se počítá s uvedením do provozu v letech 2019 až 2020, u pátého bloku Dukovan přibližně v letech 2023 až 2025.