Peníze na zjednodušení komunikace s úřady přijdou do Česka z EU

Hradec Králové – Zní to skoro jako sen. Třeba změnu trvalého bydliště bychom v budoucnu nemuseli hlásit celému spektru úřadů, jako je například Česká správa sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovna, finanční úřad a další, ale jen na jedno místo centrální evidence. Pomoci se spuštěním eGovernmentu a jeho základních registrů, které to mají umožnit, pomohou peníze z Evropské unie. Ze dvou operačních programů by na to mohla Česká republika dostat přes 20 miliard korun.

„V zásadě jsou to části dvou programů, a to je integrovaný operační program, ze kterého můžeme využít do této oblasti zhruba 17,5 miliardy korun, a pak je to program lidských zdrojů, ve kterém máme zhruba 5 miliard korun,“ popsal, odkud peníze přijdou, ministr vnitra Martin Pecina.

Komunikace se státem bude pro občana jednodušší

Základním kamenem celého eGovernmentu jsou základní registry. Ty by měly umožnit, aby jednotlivé úřady mezi sebou sdílely data o občanech. Podle ministerstva vnitra mají zajistit aktuálnost a naprostou správnost osobních dat. Přínosem ale budou nejen úřadům, ale i občanovi.

„Občan by měl získat zavedením základních registrů větší pohodlí a poskytovat data veřejné správě jen jednou a na jednom místě,“ upozornil náměstek ministra vnitra pro informatiku Jaroslav Chýlek.

Více služeb v Czech POINTech

0Jedním z kroků, které mají usnadnit komunikaci občanů s úřady, má být rozšíření služeb, které nabízejí centra Czech POINT. Lidé by zde mohli nově získat například výpis o bezdlužnosti na zdravotním pojištění a výpisy z matriky. Mohl by také stoupat počet kontaktních míst.

Česko čerpá zkušenosti z Dánska

Česko nestaví svůj eGovernment z ničeho. Cenné zkušenosti načerpalo v Dánsku, kde už podobný systém funguje od 60. let 20. století. Ten český by měl navíc být v mnohém dokonalejší.

„V Dánsku to dneska funguje tak, že lidé nepodávají daňové přiznání, ale jen si na webové stránce zkontrolují, že jim úřad správně daně spočítal a jenom si odklepnou, že tak je to správně. To je sen, ke kterému bychom se chtěli za pár let dostat,“ podtrhl Chýlek.