Soutěž na nové cisterny je v pořádku, tvrdí ČD Cargo

Praha – Společnost ČD Cargo odmítá údajné chyby v zakázce na nákup padesátky nových cisternových vozů v hodnotě přes 200 milionů korun. Tu nyní kvůli stížnosti železniční firmy IRS Industries na údajně diskriminační pravidla prošetřuje antimonopolní úřad. Státní nákladní dopravce ale tvrdí, že celou soutěž vyhlásil přesně podle zákona.

Zakázku na nákup nových vagonů zveřejnila ČD Cargo koncem loňského roku, konkrétně 21. prosince spolu se lhůtou pro odevzdání nabídek do 11. února. Na přihlášení do soutěže tak měli zájemci dohromady 52 dnů, což je, jak poukazuje společnost, o sedm dní více, než kolik nařizuje zákon o veřejných zakázkách.

V pořádku byla podle ČD Cargo taky hodnotící kritéria. O vítězi soutěže se má rozhodnout na základě posouzení ceny, jež tvoří 45 procent váhy kritéria, technické úrovně s třicetiprocentní váhou a schopností firmy navýšit smluvní pokutu (zbylých 25 procent). „Takto nastavená dílčí hodnotící kritéria jednoznačně zdůrazňují snahu společnosti ČD Cargo o dosažení nízké ceny za leasing nákladních vozů při dosažení vysoké úrovně technického řešení a dodržení včasnosti dodávek nákladních vozů,“ uvedla ČD Cargo v tiskové zprávě.

O diskriminaci podle ČD Cargo v žádném případě nemůže být řeč ani v případě požadavku na splnění interních norem Českých drah ohledně kvality svarů jednotlivých cisteren. Certifikace dodavatelů prý totiž není žádným zvláštním specifikem navíc, má předpis dvanáctiletou historii a je dnes základním pravidlem, kterým se v Česku řídí všichni výrobci a dopravci železničních kolejových vozidel a jejich dílů.

IRS Industries se podle ČD Cargo stížností u antimonopolního úřadu jen pokouší státnímu dopravci záměrně zabránit v realizaci zadávacího řízení a poškodit jeho pověst. Snahu o poškození svého dobrého jména přičítá i Mladé frontě Dnes, která na celou záležitost upozornila.