Lehman Brothers před krachem převáděla investice na malou firmu

New York - Americká investiční banka Lehman Brothers těsně před svým kolapsem v září 2008 převáděla investice a další aktiva na malou a zdánlivě nezávislou společnost Hudson Castle. Později se však ukázalo, že banka má na Hudson Castle značný vliv a má svého zástupce i ve statutárních orgánech firmy. Píše o tom dnešní vydání amerického listu The New York Times.

Lehman měl údajně nad firmou Hudson Castle řadu let kontrolu a vlastnil v ní asi čtvrtinový podíl. Přestože exkluzivní smlouva mezi bankou a Hudson Castle skončila už v roce 2004, Lehman měl dál jedno místo ve správní radě firmy a zůstal největším akcionářem podniku.

Lehman si přes Hudson Castle půjčovala peníze

Spolupráce podle listu vypadala tak, že Hudson Castle si půjčoval peníze a proti výpůjčkám dával investorům dlužní úpisy s kratší dobou splatnosti. Využíval k tomu firmy, které byly samostatnými právními subjekty. Takto získané peníze pak Hudson Castle půjčoval bance Lehman Brothers a dalším finančním institucím, podle amerického listu často prostřednictvím dohod o zpětném odkupu.

Hudson Castle je v současné době podle deníku druhým největším věřitelem společnosti Lehman Estate. Největším věřitelem banky je jiný americký finanční ústav JPMorgan Chase & Co. Lehman Estate je subjekt, který zůstal po pádu banky.

Krach Lehman Brothers odstartoval finanční krizi

Pádem banky Lehman Brothers se zabýval speciální tým, který už v březnu podal zprávu z vyšetřování. Závěry zkoumání ukázaly, že část účetnictví banky byla výrazně zavádějící.

Pád banky Lehman Brothers bývá považován za začátek finanční krize. Podle analytiků byl kolaps banky impulzem, který výrazně zhoršil situaci na finančních trzích.