Časopis označil Lexus GX 460 za nebezpečný, Toyota jej v USA stáhla z prodeje

Tokio/Detroit - Největší světová automobilka Toyota Motor se rozhodla přechodně zastavit na americkém trhu prodej svého modelu Lexus GX 460 - v Evropě známého jako Toyota Landcruiser. Reaguje tak na verdikt vlivného časopisu Consumer Reports, který při testech došel k závěru, že s tímto modelem Toyoty je spojeno bezpečnostní riziko a lidé by ho raději neměli kupovat. Naposledy takový verdikt časopis vynesl v roce 2001 u modelu Mitsubishi Montero Limited.

Lexus GX 460 patří do kategorie SUV, což jsou sportovně-užitkové vozy. Časopis varoval, že bezpečnostní riziko souvisí s elektronickým systémem kontroly stability. To znamená, že při nehodě se auto může snáze obrátit na střechu, což může vést k vážným zraněním cestujících, nebo dokonce k jejich smrti.

„Toto je ta poslední věc, kterou Toyota právě teď potřebuje,“ podotkl analytik v IHS Global Insight Aaron Bráhman. Pro automobilku teď bude velmi těžké získat zpět důvěru zákazníků již tolik pošramocenou předchozími bezpečnostními problémy.

Video Reportáž Jana Hreňa
video

Reportáž Jana Hreňa

Toyota informovala, že je verdiktem časopisu zneklidněna a že zjistí, zda je nutné podniknout nějaké kroky. Následně pak rozeslala dealerům pokyn, aby prodej těchto automobilů zatím pozastavili. Automobilka prodává vozy Lexus GX 460 také na Středním východě, v Oceánii a v Rusku. Ohledně těchto trhů však zatím žádné stanovisko nevydala.

Odborníci tvrdí: Převrátit se dá každé auto

Odborníci oslovení Českou televizí nicméně tvrdí, že horší stabilita u velkého vozu, jako je Toyota GX 460, není nic neobvyklého. „Čím těžší a větší auto, tím větší je pravděpodobnost a jednoduchost ho případně převrátit, kdo chce psa bít, hůl si najde,“ podtrhl šéfredaktor časopisu Auto7 Jan Blažek.

„I když má ESP, i když má asistenční systémy, převrátit můžete jakékoliv auto,“ míní šéfredaktor Autotipu Vítězslav Kodym.

Prodej kvůli stabilitě zastavoval i Mercedes

0Zastavení prodeje lexusů není zdaleka prvním případem, kdy automobilka podlehla tlaku médií. Například v roce 1997 musel Mercedes zastavit prodej svých vozů třídy A a přepracovat podvozek. Auto se totiž převrátilo při vyhýbacím manévru. Poprvé na to upozornili Švédové, test se stejným výsledkem zopakoval i německý Autobild.

Špatná stabilita lexusů není prvním bezpečnostním problémem, který musí Toyota v poslední době řešit. Výbornou pověst založenou na výrobě spolehlivých a bezpečných vozů jí silně pošramotily vadné brzdové a plynové pedály. Někteří majitelé vadných vozů Toyotu dokonce zažalovali. Žádají vrácení peněz za automobily a usilují o odškodné, jež by se mohlo vyšplhat na několik miliard dolarů.

Toyota
Toyota
Více fotek
  • Toyota autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1070/106985.jpg
  • Mercedes autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1523/152251.jpg