Vyšší nezaměstnanost a větší důraz na planetu – to je svět roku 2020

New York - Dojíždění do práce bude za deset let kratší a levnější, počítače budou všudypřítomné, ale nepovšimnuté a ledničky budou pomáhat spotřebitelům jíst zdravěji. Ovšem budoucnost, jak ji vidí server Forbes.com, může také znamenat vyšší nezaměstnanost, protože lidé kvůli přesouvání výroby a automatizaci ztratí práci. Skončit by ale také mohly školy, jak je známe dnes. „Osamělý profesor bude nahrazen týmem soukromých učitelů z velmi rozdílných oborů. Uspořádané hodiny budou nahrazeny chaotickými výzvami skutečného světa,“ napsal server.

Se zaměstnaností silně zamíchá postupující automatizace. Továrny nebudou moci přežít, aniž by stále ve větší míře nahrazovaly lidskou pracovní sílu automatizovanými procesy. Automatizace nastartovaná internetovým bankovnictvím, bankomaty a on-line check-inem se bude stále více prosazovat také v oblasti služeb.

Forbes.com ve své predikci vypracované ve spolupráci s předními futurology předpokládá, že 75 procent světové populace bude žít v roce 2020 ve městech. Obydlí se ale změní. Místo toho, aby lidé při nákupu domu zvažovali jeho velikost, vzhled a cenu, budou se soustředit na cenu měsíčního užívání, včetně vytápění, klimatizace, údržby a dojíždění za prací.

Technologie prožijí boom

Technologie a počítače sice stále budou základní částí každodenního života, ale podle Forbesu se ztratí do „našeho kolektivního podvědomí“. Jejich vývoj v následujících letech bude ovšem nesmírně bouřlivý. Jestliže technologický vývoj byl v minulém desetiletí dramatický, je to nic ve srovnání s tím, co nás čeká v následující dekádě. Počítače by měly každé dva roky zdvojnásobit své schopnosti.

Lidé budou víc chodit, trendem se stanou elektromobily

Pro krátké cesty se stanou normou elektromobily, na delší cesty budou lidé upřednostňovat automobily s dieselovým pohonem. K dispozici bude také více spojů veřejné dopravy a lidé k ní budou přístupnější.

Nebudeme se ale bát vyrazit ani po svých. „Budeme mnohem víc chodit a využívat kola. A budeme chodit pěšky do školy i ze školy, někdy i do kopce a ve sněhu, přesně jako to dělali naši rodiče,“ uvedla editorka Forbesu Nicole Perlrothová.

Větší důraz budeme přikládat zdraví

Zdravé jídlo se bude vybírat pomocí inteligentních přístrojů a univerzální barevné a číselné škály založené na nutričních hodnotách. „Všichni se shodneme, že potřebujeme nějaký univerzální systém pro označení naší potravy. A musí vzniknout nějaká jasná metodika a pobídka ke zdravějšímu jídlu, protože to, co dnes děláme, není udržitelné,“ podotkla Perlrothová.

Začneme se lépe starat o sebe i o planetu. Forbes.com předpokládá, že lidé začnou více vnímat skutečné náklady, které pro nás i pro svět znamená život ve velkých domech, ježdění velkými auty a přecpávání se.

Redakce Forbesu už dělala podobnou předpověď před deseti lety se smíšenými výsledky. Nyní se obrátila na profesionální futurology, aby uvedla jejich odhady, jaký bude svět v roce 2020. Bez ohledu na to, které předpovědi se v nadcházejícím desetiletí splní, Perlrothová věří, že přemýšlení o podobných otázkách bude v roce 2020 velkým tématem.

Internetoví uživatelé
Internetoví uživatelé
Více fotek
  • Internetoví uživatelé autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1318/131722.jpg
  • Elektromobil autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1572/157146.jpg