Celosvětový Den rovnosti příjmů mužů a žen letos slaví i Česko

Praha - Ve všech zemích EU se liší příjmy mužů a žen. Například v Česku dámy vydělávají v průměru téměř o 24 procent míň. Také pro změnu tohoto trendu na dnešek připadá celosvětový Den rovnosti příjmů mužů a žen, navíc letos poprvé se k němu připojilo i Česko. To, že rovnost mužů a žen na poli zaměstnání a výše příjmů stále neplatí, potvrzuje průzkum pracovního portálu Profesia.

„Mzdové rozdíly jsou způsobeny několika faktory: ženy pracují v průměru v hůře placených pozicích a zároveň jsou platově znevýhodněny. To znamená, že za stejnou práci dostávají méně peněz,“ vysvětluje Dalibor Jakuš, jednatel společnosti Profesia.

Největší rozdíly panují ve střední věkové kategorii

Video Den rovnosti příjmů mužů a žen
video

Den rovnosti příjmů mužů a žen

Vliv na rozdílnou výši příjmů má i fakt, že ženy nestřídají místa tak často jako muži, preferují stálost a osmihodinovou pracovní dobu. Z rodinných důvodů pak častěji odmítají přesčasy a obchodní cesty. Největší rozdíly jsou vidět ve střední věkové kategorii. Ženy berou mezi 35. až 44. rokem v průměru o 42 procent menší výplatu než stejně staří muži.

„Obecně se rozevírají nůžky mezi nejnižšími a nejvyššími příjmy. Vzhledem k tomu, že ženy mají v průměru nižší platy, rozdíl mezi platy mužů a žen se pravděpodobně ještě zvýší nebo přinejmenším zůstane na stejné úrovni,“ dokládá i analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Ovšem rozdílné honoráře se netýkají jen Česka. Na nižší platové ohodnocení si ženy stěžují v celé Evropské unii. Ze statistik jsou na tom v porovnání s muži nejhůř Rakušanky a pak Češky - naopak lépe jsou na tom Polky a Slovinky.

Peníze
Peníze