Antimonopolní úřad zrušil tendr České pošty na nákup vozů za 300 milionů

Brno - Česká pošta hned tak nenakoupí plánovaný objem dodávkových aut. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž kvůli závažným pochybením tendr České pošty na jejich nákup s předpokládanou hodnotou 300 milionů korun zrušil. Pošta podle mluvčí Marty Selicharové s verdiktem souhlasí a akceptuje jej a zřejmě vypíše tendr nový. Proti rozhodnutí ÚOHS se ale odvolal vybraný uchazeč, firma podnikatele Antonína Charouze.

„Vzhledem k rozsahu pochybení nalezených v zadávací dokumentaci nemohl úřad přistoupit pouze ke zrušení rozhodnutí zadavatele o vyloučení jednoho z uchazečů. Pro zajištění transparentnosti musel zrušit zadávací řízení jako celek,“ prohlásil Rafaj.

Pošta podle Fiatu vypsala tendr Charouzovu Fordu na míru

Video ÚOHS zrušil tendr České pošty
video

ÚOHS zrušil tendr České pošty

V prosinci loňského roku firma Fiat, jeden z vyřazených uchazečů o zakázku, zahájila s Českou poštou správní řízení. Podle dřívějších informací Hospodářských novin Česká pošta Fiat ze soutěže vyřadila kvůli právní kličce; vítězem tendru se stala firma podnikatele Antonína Charouze s dodávkami značky Ford.

Dle antimonopolního úřadu Česká pošta pochybila, když v zadávacích podmínkách stanovila, že se mohou v budoucnu měnit požadavky na technické parametry kupovaných vozů. Fakticky si tak prý vyhradila právo odebírat i vozidla jiných parametrů, než která byla vymezena v zadávací dokumentaci, míní Rafaj a dodává: „Toto ustanovení je zásadním porušením zákona o veřejných zakázkách a mohlo podstatným způsobem ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.“

Petr Rafaj, předseda ÚOHS

„V rámcové smlouvě uváděli, že se technické údaje mohou měnit. To je věc, která je netransparentní a diskriminační, poněvadž nakonec zadavatel, který si něco vyspecifikuje, může koupit úplně něco jiného, než měl ve specifikaci soutěže. A to prostě nejde.“

Pošta dále požadovala, aby uchazeči doložili seznam významných dlouhodobých zakázek na vozidla obdobného typu pro jednoho objednatele v letech 2006 až 2008. Požadavek na zakázky jednomu objednateli je ale podle antimonopolních úředníků v tomto případě nepřiměřený. Požadovanou kvalifikaci totiž mohl podle ÚOHS uchazeč splnit i tím, že by prokázal dodávky v daném období více firmám najednou.

Pošta chybovala i při způsobu posuzování nabídkové ceny

Navíc pošta chybovala i při způsobu posuzování nabídkové ceny, která měla obsahovat i cenu za 50 vozidel od každého ze sedmi typů požadovaných automobilů. Tento požadavek byl ale podle ÚOHS v rozporu s předpokládaným počtem odebraných vozidel, neboť u některých typů zadavatel předpokládá odebrání výrazně menšího počtu kusů.

V konečném důsledku může být cena za dva automobily jiná než cena za 50 vozidel, neboť se v ní nemusejí projevit množstevní slevy a jiné faktory. „Takto zvolené hodnotící kritérium tedy nevyjadřuje ekonomickou výhodnost nabídek,“ dodal Rafaj.

Během několika měsíců se jedná o další sporný tendr České pošty, neboť v prosinci kvůli pochybnostem sama zrušila tendr na úklidové práce za více než půl miliardy korun. Také tuto zakázku prověřoval antimonopolní úřad.