Česko letos pošle do evropské pokladny méně

Brusel - Zhruba o 600 milionů korun méně letos zaplatí Česká republika do rozpočtu Evropské unie. Brusel totiž loni hospodařil s přebytkem. Zhruba 2,25 miliardy eur z loňska teď Evropská komise rozpočítá mezi jednotlivé státy a výslednou částku strhne z jejich každoročních příspěvků.

Loňský přebytek EU představuje zhruba 1,9 procenta celého rozpočtu, jehož objem dosáhl více než 113 miliard eur, tedy zhruba 2,8 bilionu korun. Unijní rozpočet se ovšem liší od běžných národních rozpočtů a za úspěch je všeobecně považováno, když vykazuje co nejmenší přebytky. Schodek ze své podstaty ani vykazovat nemůže, protože je tvořen státními příspěvky.

Z tohoto hlediska byl tak vývoj rozpočtu v roce 2008 úspěšnější, protože přebytek dosahoval jen 1,5 procenta. Podle Evropské komise je tento rozdíl tvořen zejména pohybem směnných kurzů, celkově se však zacházení s rozpočtem unie lepší. Od roku 2001 se přebytek totiž zmenšil o zhruba 90 procent. „Přebytek rozpočtu EU bude v letošním roce započítán jako příjem, což přinese opravdovou úsporu členským státům,“ řekl novinářům eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski.