Janota: Nesestavím rozpočet vedoucí k deficitu přes 4,8 procenta HDP

Praha - Státní rozpočet, který by podněcoval deficit veřejných financí vyšší než 4,8 procenta hrubého domácího produktu, na příští rok ministr financí Eduard Janota odmítá sestavit. Dle Janoty je současná výše deficitu hlavním problémem při cestě k euru. Deficit veřejných financí stoupl v loňském roce na 5,93 procenta hrubého domácího produktu, přitom podmínkou pro přijetí eura jsou tři procenta HDP.

Janota připravil úsporná opatření na straně výdajů i opatření pro vyšší příjmy z daní: „Jsou to mnohem tvrdší opatření než pro rok 2010.“ Podle ministra zároveň nelze čekat zmírnění limitů pro přijetí eura ze strany EU.

Eduard Janota, ministr financí

„Pokud nesnížíme pod tři procenta, tak o euru nemůžeme ani uvažovat.“

Právě dlouhodobá udržitelnost českých veřejných financí vzbuzuje v unii obavy. Na Česko se z Bruselu snáší kritika kvůli neexistenci opatření, která mají do roku 2013 schodek českého rozpočtu přivést pod tři procenta HDP. Janota nastínil návrhy opatření již v konvergenčním programu. Úspory, jež navrhuje, by měly vést ke snížení deficitu veřejných financí pod tři procenta HDP v roce 2013. Letos by měl být deficit 5,3 procenta, v roce 2011 pak 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP. Konkrétní kroky ke snižování deficitu bude muset ovšem podle Janoty určit a uplatnit až vláda, která vzejde z parlamentních voleb konajících se na konci května.