Průmysl čeká na součástky, kuchaři na ingredience, sopka soptí dál

Detroit – Vulkanický prach z islandské sopky má negativní dopad na mnohá odvětví. Německá automobilka BMW v noci na dnešek oznámila snížení výroby ve Spojených státech. Důvodem je nedostatek součástek. Po výbuchu islandské sopky se totiž omezil letecký provoz nad Evropou a s ním i dodávky některých součástek, které automobilka pro výrobu svých vozů potřebuje. Problémy má i japonský Nissan. Nedostatek součástek automobilku donutil zastavit výrobu ve dvou japonských továrnách na jeden den. Sopka ale zastavila například i koncertní turné amerického hudebníka Bobbyho McFerrina v Česku.

V případě BMW jde o pozastavení produkce v jediném závodě v USA. Víc jich totiž ve Spojených státech nemá. Továrna ve městě Spartanburg v Jižní Karolíně vyrábí jako jediná sportovní užitkové vozy X5 a X6. Kapacita výroby dosahuje 600 vozů denně. Zhruba 70 procent produkce jde na vývoz.

BMW dováží převodovky převážně lodí, v poslední době však ale prudce vzrostla poptávka po jeho vozech, snížily se zásoby převodovek, a firma proto začala dovážet převodovky i letadlem. Prach ze sopky navíc zastavil i letadla dovážející kožené potahy pro sedadla z Jihoafrické republiky a převodovky z Evropy.

Video Sopka komplikuje život i automobilkám
video

Sopka komplikuje život i automobilkám

Mluvčí BMW pro Severní Ameriku Jan Ehlen:

„Držíme palce. Nemůžete nikdy odhadnout, co si na vás matka příroda nachystá. Všechny zaměstnance jsme požádali, aby přišli normálně do práce, směny budou ale kratší.“

Výrobu závod sice nezastaví, zaměstnancům ale až do doby obnovení dodávek zkrátí pracovní směny. Automobilka ale neupřesnila, o kolik a na jak dlouho se výroba sníží. Doposud v továrně fungovaly od pondělí do čtvrtka dvě desetihodinové směny, v pátek pouze jedna.

Podobně jako BMW bude muset i japonský Nissan ve středu částečně zastavit výrobu. Zatím ale není jasné, jestli bude omezení platit i v dalších dnech. Firma má problémy s dodávkou dílů z Irska. Jednodenní omezení způsobí výpadek výroby téměř 2 000 vozů.

Mexické koření nedorazilo, bylinky zůstaly v Izraeli

Automobilky ale nejsou jedinou obětí. Neblahou zkušenost se sopečným prachem má třeba taky logistická nadnárodní společnost DHL. Vrásky na čele jí dělají zpožděné zásilky pro firmy, tištěné dokumenty nebo vzorky krve. „Většinu zásilek jsme byli donuceni přenést ze vzduchu na silnici, a to znamená prodloužení přepravních časů na 24 až 72 hodin,“ říká zastupující generální ředitel firmy Luděk Drnec.

Škody, které jim islandský vulkán způsobil, zatím ještě v DHL nesčítají. Situace se totiž podle zástupců firmy mění z hodiny na hodinu. Několik set kilometrů vzdálená sopka dělá starosti také českým šéfkuchařům. Gurmáni se budou muset ještě několik dní obejít například bez lesních plodů z Mexika, bylinek z Izraele, jihoafrické baby zeleniny a dalších vybraných lahůdek.

Řadu firem přinutil uzavřený vzdušný prostor k netradičním obchodním jednáním. Stále častěji pořádají videokonference, třeba k uzavírání smluv. Zvýšený zájem tak zaznamenala například telekomunikační skupina Skype. Islandský vulkán ale způsobil problémy i mimo průmysl. Třeba americký hudebník Bobby McFarrin, který měl koncertovat 21. a 22. dubna v Praze a 24. v Ostravě, musel své koncerty přeložit na květen.

Letecký provoz byl zastaven
Letecký provoz byl zastaven