Hlasování o vině Goldman Sachs bylo těsné: tři pro, dva proti

Washington/Frankfurt – Americká komise pro cenné papíry (SEC) si není jistá, zda bylo správné obvinit obří investiční banku Goldman Sachs z podvodu. Agentura Bloomberg uvedla, že se hlasovalo po stranické linii a pro podání žaloby se nakonec vyslovili pouze tři členové komise. Postavit banku před soud chtěla hlavně předsedkyně komise Mary Schapirová. K ní se přidali další dva členové, ostatní dva byli proti. Obviněním se zabývá i Evropa. Část německých politiků si přeje, aby byly vztahy s bankou zatím přerušeny.

Banka měla podle komise podvádět investory

Burzovní komise minulý týden obvinila vlivnou banku z Wall Street z podvodu na investorech. Goldman Sachs prý zatajila střet zájmů, když investorům nabízela s pomocí hedgeového fondu Paulson & Co finanční deriváty odvozené od podřadných hypoték. Fond hned poté obchodoval proti těmto papírům, takže přispíval k jejich poklesu. Podle SEC už banka viděla, že nastává obrat na realitním trhu a blíží se problémy. Potenciální škody mohou podle komise přesahovat jednu miliardu dolarů. Goldman Sachs však od začátku obvinění odmítá a chce jít s komisí do právního sporu.

Video Velká Británie vyšetřuje Goldman Sachs
video

Velká Británie vyšetřuje Goldman Sachs

Finanční expert svobodných demokratů Frank Schäffler:

„Obchodní vztahy s touto americkou bankou bychom měli přerušit, než se ta obvinění vyjasní.“

Největší právní bitva v dějinách moderního bankovnictví - tak se mluví o sporu, který minulý týden otevřely americké úřady a zahraniční média. To, že spor bude mít mezinárodní charakter, dnes potvrdil britský úřad pro finanční služby. „Úřad pro finanční služby se po předběžném zkoumání rozhodl zahájit formální vyšetřování transakcí v bance Goldman Sachs International ve vztahu k obviněním, která vznesla americká komise pro cenné papíry,“ uvedl úřad.

Německo se na Goldman Sachs taky zlobí

O vlastní žalobě na Goldman uvažuje i německá banka IKB, která se kvůli cenným papírům od americké banky stala první evropskou obětí hypoteční krize v USA. „Nemyslím si, že to ovlivní oživení a zlepšení finančního systému, ale mohl by to být začátek období regulačního mračna nad Goldmanem a možná nad celým sektorem investičního bankovnictví,“ uvedl Hank Smith, analytik Haverford Trust.

Bavorská odnož konzervativní CSU kancléřky Angely Merkelové dnes navíc vyzvala banky, aby transakce s Goldman Sachs byly v Německu zastaveny do doby, než se obvinění z podvodu objasní.

V reakci na obvinění se v pátek ihned propadly akciové trhy v USA i některé další trhy ve světě. Akcie Goldman Sachs v pátek průběžně ztrácely až 16 procent hodnoty, než uzavřely se ztrátou asi 13 procent. V pondělí se cena stabilizovala, podle analytiků ale není jasné, zda se pokles neobnoví a akcie nebudou ztrácet znovu.

Investiční banka Goldman Sachs dnes zveřejnila výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Dopadly nad očekávání dobře. Skončila v zisku 65 miliard korun, a vydělala tak skoro jednou tolik než rok předtím.