Řecko může k zažehnání bankrotu potřebovat až 80 miliard eur

Berlín – Atény by za určitých okolností mohly potřebovat až 80 miliard eur, tedy zhruba dva biliony korun, aby se Řecko vyhnulo bankrotu. Podle ekonomického listu The Wall Street Journal to řekl šéf německé centrální banky Axel Weber, který je zároveň členem bankovní rady Evropské centrální banky. Weber prý řekl zákonodárcům, že dluhová situace Řecka se zhoršuje a že „se čísla neustále mění“. Bundesbanka, tedy německá centrální banka, se k informacím nechtěla vyjadřovat.

Weber komentoval situaci Řecka v pondělí

Podle německého listu Bild šéf německé centrální banky upozornil, že celková částka, kterou by Řecko vyžadovalo jako pomoc, možná bude známa až později. Weber zmíněné komentáře podle obou listů pronesl v pondělí před poslanci FDP. Ta je koaličním partnerem konzervativních demokratů německé kancléřky Angely Merkelové.

Samotná částka úplným překvapením není. Jsou to dva týdny, co se objevila informace, že pomoc Řecku od členů eurozóny by se mohla do tří let vyšplhat na zhruba podobnou částku té, kterou zemi přiřkl právě Weber. Informace tehdy zazněla od jednoho z činitelů řeckého ministerstva financí, potvrzena však nebyla.

Ministři financí eurozóny se před více než týdnem dohodli, že pokud to bude zapotřebí, poskytnou Řecku v letošním roce finanční pomoc alespoň 30 miliard eur, tedy tři čtvrtě bilionu korun. Podporu by poskytl i Mezinárodní měnový fond, takže by Atény mohly získat možná až 45 miliard eur. Řecko ale zatím o pomoc nežádá.