Ekologické organizace mají plán pro českou energetiku

Praha - Jak by se měla v příštích desetiletích proměnit česká energetika, o tom by měla napovědět konference ekologických organizací. Zelená energie, nízkoenergetické hospodářství, obnovitelné zdroje energie - s takovými hesly přichází ekologické organizace. Tvrdí, že chtějí představit dynamický plán s propočty, jak by zelené inovace a nové odvětví mohly v příštím období proměnit českou energetiku, a tak snížit nejen závislost na uhelných dolech, ale také srazit dovoz ropy a zemního plynu na polovinu.

„Plán je založený na investicích do vylepšování energetické efektivnosti české energetiky, aby ekonomika během několika desetiletí postupně začala vyrábět více a zajišťovala lepší životní standard s menší spotřebou energie,“ vysvětluje programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.

"Na západě to není nic inovativního, připravují to ministerstva. V Česku je ta debata posunutá trochu jinak. Například ale zateplování má velký potenciál, říká odborník na energetiku Petr Holub. Zároveň upozorňuje na to, že uhlí dojde během desítek let.

Video Rozhovor s Petrem Holubem a Vojtěchem Koteckým
video

Rozhovor s Petrem Holubem a Vojtěchem Koteckým

Petr Holub, odborník na energetiku:

„V horizontu padesáti až sto let musíme uvažovat o velmi účinné ekonomice, která bude z větší části zásobována obnovitelnými zdroji.“

Produkce Temelína je na vývoz, vyvážíme svoje životní prostředí. Argumenty, že nebude dostatek elektřiny, jsou liché. Využívat uhlí je potřeba s vysokou účinností, říká Holub. Zároveň nepotvrdil, že by jeho včerejší odvolání z funkce ředitele sekce odboru udržitelné energie souviselo s rekonstrukcí elektrárny Prunéřov. „Paní ministryně má právo odvolat ředitele bez udání důvodu z hodiny na hodinu a využila toho,“ řekl Holub.