Islandský vulkán připravil aerolinky o 1,7 miliardy dolarů

Londýn – Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) přišla s informací, že výbuch islandské sopky a s ním spojené rušení letového provozu vyšlo aerolinky na 1,7 miliardy dolarů. Událost postihla téměř třetinu letů a 1,2 milionu pasažérů denně. S podobným číslem přišlo i Centrum pro ekonomický a obchodní výzkum (CEBR). To uvedlo, že náklady aerolinek spojené s šestidenním rušením letů dosáhly 1,45 miliardy dolarů. Od úterního večera se začíná po šestidenní uzavírce vzdušných prostorů opět létat.

Aerolinky sice ušetřily za palivo, utratily ale za péči o cestující

Podle IATA aerolinky sice ušetřily zhruba 110 milionů dolarů denně za palivo, na druhou stranu ale musely čelit dodatečným nákladům spojeným s péčí o poškozené zákazníky. „Pro průmysl, který loni ztratil 9,4 miliardy dolarů a letos mu byla předpovězena další ztráta ve výši 2,8 miliardy, je tato událost devastující,“ uvádí výkonný ředitel IATA Giovanni Bisignani. Podle jeho očekávání bude leteckému průmyslu trvat nejméně tři roky, než se z této „krize“ vzpamatuje.

Výkonný ředitel Easyjet Andrew Harrison pro BBC

„Podle našeho názoru jde o přírodní katastrofu evropského rozměru a pouze vláda má zdroje na to, aby se s ní dobře vypořádala.“

Od 17. do 19. dubna, kdy bylo zrušeno letů nejvíce, dosáhly podle IATA ztráty aerolinek 400 milionů dolarů denně. Celkově byl dopad vulkanického prachu na leteckou dopravu větší, než útoky z 11. září 2001. Tenkrát vláda Spojených států vydala na pomoc aerolinkám 5 miliard dolarů a Evropská unie letcům taktéž pomohla. Proto Bisignani důrazně žádá vlády, aby i tentokrát prošetřily způsoby, jak kompenzovat leteckým dopravcům škody.

Bisignani mimo jiné vlády kritizoval za zbrklost, s jakou uzavíraly vzdušné prostory

„Nebe se uzavíralo na základě teoretických modelů, ne na základě faktů. Testovací lety, které byly učiněny našimi členy, ukázaly, že modely byly špatné.“

Náklady aerolinek na přerušování dopravy jsou zdrcující

I jednotlivé aerolinky žádají vlády o pomoc. Například nízkonákladový přepravce Easyjet prý během zákazu letů ztratil 50 miliard dolarů. Rušení letů vyšlo British Airways na 15 až 20 milionů denně. Lufthansa odhaduje svoje celkové ztráty na 134 milionů dolarů.