Zisk Hyundai stoupl pětinásobně na nový rekord

Soul - V prvním čtvrtletí meziročně pětinásobně vzrostl čistý zisk největší jihokorejské automobilové skupiny Hyundai Motor, a to na nový rekord 1,1 bilionu wonů (zhruba 19 miliard korun). Za růstem stál především silný výkon na dynamických trzích Číny a Indie a zvyšování podílu ve Spojených státech, sdělila dnes společnost, která vyrábí automobily i v České republice a na Slovensku.

Podle analytiků by si Hyundai měl udržet silnou dynamiku díky oživování globální ekonomiky i ve druhém čtvrtletí. Ve druhé polovině roku však bude růst zřejmě zpomalovat, protože zpevňování korejské měny proti japonskému jenu sníží cenovou konkurenceschopnost vozů Hyundai ve srovnání s konkurenty v Japonsku.

Rjosuke Okazaki ze společnosti ICT Investment Partners:

„Při tak vysokém růstu prodeje by měl Hyundai uspět při sbírání podílu Toyotě.“

Ovšem nákladová struktura Hyundai se zlepšuje, protože firma staví stále více nových vozů na integrované platformě. Komplikaci v podobě silnějšího wonu společnost překonává zvyšováním produkce v zahraničí a vyšším využíváním kapacit ve svých továrnách.

Koncem roku 2008 zahájila Hyundai sériovou produkci osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Nošovická automobilka vyrobila v minulém roce zhruba 120 000 vozů. Dceřiná Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu vozů u slovenské Žiliny.

Práce v Nošovicích
Práce v Nošovicích