Zisk Hyundai stoupl pětinásobně na nový rekord

Soul - V prvním čtvrtletí meziročně pětinásobně vzrostl čistý zisk největší jihokorejské automobilové skupiny Hyundai Motor, a to na nový rekord 1,1 bilionu wonů (zhruba 19 miliard korun). Za růstem stál především silný výkon na dynamických trzích Číny a Indie a zvyšování podílu ve Spojených státech, sdělila dnes společnost, která vyrábí automobily i v České republice a na Slovensku.

Podle analytiků by si Hyundai měl udržet silnou dynamiku díky oživování globální ekonomiky i ve druhém čtvrtletí. Ve druhé polovině roku však bude růst zřejmě zpomalovat, protože zpevňování korejské měny proti japonskému jenu sníží cenovou konkurenceschopnost vozů Hyundai ve srovnání s konkurenty v Japonsku.

Rjosuke Okazaki ze společnosti ICT Investment Partners:

„Při tak vysokém růstu prodeje by měl Hyundai uspět při sbírání podílu Toyotě.“

Video Telefonát Petra Korbela
video

Telefonát Petra Korbela

Ovšem nákladová struktura Hyundai se zlepšuje, protože firma staví stále více nových vozů na integrované platformě. Komplikaci v podobě silnějšího wonu společnost překonává zvyšováním produkce v zahraničí a vyšším využíváním kapacit ve svých továrnách.

Koncem roku 2008 zahájila Hyundai sériovou produkci osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Nošovická automobilka vyrobila v minulém roce zhruba 120 000 vozů. Dceřiná Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu vozů u slovenské Žiliny.

Práce v Nošovicích
Práce v Nošovicích