Česká spořitelna vyplatí dividendu třicet korun na akcii

Praha – Česká spořitelna vyplatí z loňského čistého zisku dvanáct miliard korun dividendu třicet korun na akcii. Loni banka vyplatila rekordní dividendu 102 korun na akcii, předtím vyplácela pravidelně od roku 2003 třicetikorunovou dividendu. Většinu peněž získá majoritní vlastník Erste Bank.

„Po mimořádně vysoké dividendě vyplacené ze zisku 2008 se Česká spořitelna vrátila k běžnějšímu výplatnímu poměru. Z toho je patrné, že tlaky ze strany mateřských bank, které jsme hojně pozorovali v loňském roce, se díky lepším ekonomickým a finančním podmínkám na trhu letos výrazně omezily,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Podle něj dosáhne Česká spořitelna v letošním roce podobného hospodářského výsledku jako v roce 2009, a proto by příští dividenda mohla být na podobné úrovni jako letos. Rozhodným datem pro výplatu dividendy je dnešní den.

Akcionáři dále schválili rozdělení zisku společnosti a účetní závěrku za rok 2009. Erste kontroluje 97,99 procenta akcií České spořitelny. Dalších 1,57 procenta představují prioritní akcie držené převážně městy a 0,44 procenta vlastní jiní drobní podílníci. Spořitelna je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů.

Česká spořitelna
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24