Rusko a Rakousko podepsaly dohodu o plynovodu South Stream

Vídeň - Rusko a Rakousko podepsaly dnes při návštěvě ruského premiéra Vladimira Putina ve Vídni dohodu o výstavbě plynovodu South Stream přes alpskou republiku. Nyní ji ještě musí odhlasovat parlament. Projekt obchází Ukrajinu, přes kterou dosud plyne většina ruských dodávek do Evropy. Tranzit plynu v minulosti několikrát ochromily spory mezi Kyjevem a Moskvou. Dohody o výstavbě jižní trasy uzavřelo Rusko loni v květnu s Bulharskem, Řeckem, Srbskem a Itálií.

Plyn z Ruska zajišťuje asi čtvrtinu evropské spotřeby. Většina těchto dodávek dosud proudí přes Ukrajinu, pro niž tranzitní poplatky představují značný příjem. Vzájemné ukrajinsko-ruské spory vyvolaly v posledních letech vážné plynové krize. Plánovaný South Stream neboli Južnyj potok obchází Ukrajinu přes Černé moře, Nord Stream zas přes Balt.

South Stream představuje silného konkurenta plánovanému plynovodu Nabucco. Ten si klade za cíl snížit energetickou závislost EU na Rusku a přivádět do Evropy plyn z kaspické oblasti. Tento projekt podporuje Česko. Počátkem loňského roku muselo jako předsednická země EU řešit velkou energetickou krizi. Některé země sedmadvacítky tehdy zůstaly kvůli sporům Kyjeva a Moskvy bez dodávek. Rakousko podporuje oba projekty.

Nabucco o délce 3 300 kilometrů by měl spojit ložiska zemního plynu kolem Kaspického moře s centrální distribuční stanicí v Rakousku přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko a přepravovat až 31 miliard krychlových metrů plynu. Tím by se měla snížit závislost Evropy na ruském plynu.