Světová banka zvažuje pobočku ve střední Evropě

Washington - Světová banka zvažuje vytvoření šesti či sedmi regionálních poboček po celém světě, které by ji měly více přiblížit klientům. Jedna z nich by mohla být i ve střední Evropě, šanci na její získání by tak mohla mít například i Praha. Vše je ale zatím ve stadiu úvah, žádná oficiální nabídka ze strany banky nepadla, svůj zájem zatím nevyjádřilo ani Česko. Světová banka navíc posílila rozvíjejícím se ekonomikám hlasovací pravomoci. Čína se tak ve vlivu na banku dostala na třetí pozici za USA a Japonsko. Banka také schválila navýšení kapitálu o 3,5 miliardy dolarů, první za více než 20 let. Změny se ale setkaly i s kritickými ohlasy.

Světová banka sídlící ve Washingtonu o decentralizaci uvažuje již delší dobu, podle slov Evy Anderové z ministerstva financí ale jde o komplexní rozhodnutí, jež musí vzít v úvahu například i situaci rodin zaměstnanců banky. „O tom, kde bude pobočka, zatím nebylo rozhodnuto a v nejbližších dnech ani nebude, protože ten proces je dlouhodobý, to rozhodnutí je v řádu měsíců,“ podotkl český zástupce u Světové banky Pavel Frelich.

Podle předběžných odhadů by v jedné pobočce mohlo pracovat 400 až 600 lidí, což by pro hostitelskou zemi znamenalo i ekonomický přínos. Podle Frelicha by ale sídlo regionální pobočky Světové banky zvýšilo i prestiž země, která by pro ně byla vybrána. Anderová uvedla, že do Prahy 6. května přijede výkonný ředitel Světové banky pro země střední Evropy a Pobaltí Peter Harold. Zúčastní se semináře pořádaného ministerstvem financí a agenturou CzechTrade zaměřeného na zvýšení úspěšnosti českých firem ve výběrových řízeních banky.

Mohl by také jednat s českou stranou i o otázce regionální pobočky Světové banky. Kromě Česka navštíví Harold i další země střední a východní Evropy. I v nich bude podle Anderové sondovat, která by byla připravená pobočku banky hostit. „Pokud by Česká republika vyjádřila zájem o to hostit pobočku Světové banky, tak by samozřejmě Česká republika mohla patřit mezi kandidáty,“ řekl Frelich.

Vyšší váha hlasů rozvíjejících se ekonomik

Váha hlasů rozvíjejících se ekonomik se díky dnešnímu rozhodnutí zvýší o 3,13 procenta. Znamená to, že do zdrojů banky přibude 1,6 miliardy dolarů. Kapitálové navýšení 3,5 miliardy pak půjde do fondů, které slouží jako půjčky na rozvojové projekty. Navýšení kapitálu má bance také posílit možnosti, když se světová ekonomika dostává z krize. Americký ministr financí Timothy Geithner dodal, že požádá Kongres, aby podíl USA v navýšení kapitálu schválil.

Čína tak v dělení moci ve Světové bance dostala přednost před velkými evropskými ekonomikami. Její hlasovací práva budou vyšší než hlasy Německa, Francie a Británie. Rozvíjející se ekonomiky dostaly v bance podíl 47 procent, přesto se to některým členům nelíbilo. Rozhodnutí předcházely měsíce tvrdých jednání, během nichž se některé státy nechtěly svých hlasovacích pravomocí vzdát a jiné si chtěly polepšit.

Znepokojení vyjádřil například ministr financí Jihoafrické republiky Pravin Gordhan, podle něhož některé rozvíjející se ekonomiky musely při přerozdělení hlasů ustoupit místo toho, aby z něj měly prospěch, jak se slibovalo. Upozornil, že se část hlasů sebrala například subsaharským zemím.