Obamova reforma financí vstupuje před Senát

Washington – Americký Senát dnes bude hlasovat o přijetí sledovaných reforem finančního sektoru. Balík prezidenta Baracka Obamy má příště zamezit opakování hospodářské krize z roku 2008. Hlavní podstatou změn je větší regulace finančních toků. Podle kritiků Obamových plánů by se však v případě schválení porušilo základní pravidlo tržního hospodářství.

Hlavním úkolem reformy je podle prezidenta Obamy zabránit tomu, aby stát musel zachraňovat banky z peněz daňových poplatníků. Navrhuje proto vytvoření fondu na záchranu problémových finančních institucí, do kterého by přispívaly samy banky, nebo regulaci velikosti peněžních ústavů. „Reformy by ukončily podílení se daňových poplatníků na záchraně bank, spotřebitelé by získali větší ochranu a akcionáři větší moc,“ vysvětlil Obama.

„Věřím v sílu volného trhu, věřím v silný finanční sektor, který lidem pomáhá vydělávat, získávat půjčky, investovat. To je součástí toho, co Ameriku činí Amerikou. Ale volný trh nikdy neměl fungovat jako povolení vzít si cokoliv, co vás napadne,“ prohlásil Obama. Jeho reformy už prošly Sněmovnou reprezentantů, v Senátu však budou potřebovat hlasy republikánů. Ti byli původně rezolutně proti omezování volného trhu. V případě některých změn by však reformní celek mohli podpořit.

Video Senát bude hlasovat o reformě finančního sektoru
video

Senát bude hlasovat o reformě finančního sektoru

Senát bude hlasovat o reformě finančního sektoru

PP: 26.4.2010

Reportáž Michala Kubala

Buffett lobbuje pro zmírnění situace na derivátovém trhu

Otupit ostří reformy finančnictví však chce známý finančník Warren Buffett. Nelíbí se mu přísná pravidla pro deriváty, která by pro jeho firmu Berkshire Hathaway i stovky dalších společností znamenala značnou finanční zátěž. Podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) proto zemědělský výbor Senátu  po Buffettově lobbování návrh zákona tiše pozměnil.

Podle návrhu ještě před jeho změnou si měly firmy držící deriváty vyčlenit značné částky na krytí případných ztrát z nich i v případě již uzavřených smluv. Firma přitom v těchto finančních nástrojích, které jednoduše řečeno slouží k pojišťování firem proti rizikům, drží asi 63 miliard dolarů (zhruba 1,2 bilionu korun). Nyní se ale ustanovení již na uzavřené smlouvy nevztahuje, což je výhodné nejen pro Buffetta i další firmy.