Největší právní bitva v dějinách bankovnictví dnes pokračuje

Washington - Šéf americké investiční banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein a její makléř Fabrice Tourre se dnes budou před vyšetřovacím podvýborem Senátu zpovídat z obvinění, že banka podváděla investory. Úmyslně měla uvádět nepravdivé údaje při tvorbě a prodeji obligací, které stály na počátku finanční krize. Goldman Sachs obvinění odmítá. Navíc na přední americkou banku a její nejvyšší manažery začali akcionáři podávat žaloby, přičemž v pondělí se objevila první žaloba, která požaduje hromadný status. Spor otevřela americká Komise pro cenné papíry a mluví se o největší právní bitvě v dějinách bankovnictví.

Banka měla podle obžaloby určovat cenu obligací CDO za pomoci jednoho ze svých významných klientů - hedgeového fondu, v jehož čele stojí miliardář John Paulson. Obligace pak nabízela dalším klientům. Ovšem Paulsonův fond zároveň obchodoval proti nim, sázel tudíž na pokles kurzu těchto cenných papírů a podle obžaloby tím jejich pád ještě urychlil. Klientům tak měla vzniknout škoda za víc než miliardu dolarů.

Komise teď bude chtít na bance vymoci zisky z těchto obchodů. „Ve srovnání se ziskem Goldman Sachs, který za celý rok může dosáhnout 13 až 14 miliard dolarů, je tato částka relativně nízká, rozhodně není likvidační, spíše jde o reputaci,“ uvedl ekonom společnosti Patria David Marek.

Video Komentář Daniela Anýže
video

Komentář Daniela Anýže

Komentář Daniela Anýže

2704

Žaloby na Goldman Sachs

Goldman Sachs se ale nebrání obvinění jen ve Spojených státech. Transakce banky začala prověřovat i Velká Británie. „Úřad pro finanční služby se po předběžném zkoumání rozhodl zahájit vyšetřování transakcí v bance Goldman Sachs International ve vztahu s obviněním, které vznesla americká komise pro cenné papíry,“ píše se v prohlášení britského úřadu.

Na Goldman už podávají žaloby i akcionáři

Dva akcionáři podali na konci minulého týdne u nejvyššího soudu státu New York na manažery banky žalobu za porušení povinností při správě svěřeného majetku, protože nechali banku vstupovat do rizikových transakcí. Pondělní žaloba skupiny akcionářů podaná u federálního soudu na Manhattanu obviňuje banku ze zavádějících informací o kritické transakci a požaduje nespecifikované odškodné. Akcie Goldman Sachs klesly v pondělí o více než tři procenta.

Podle americké televize CNBS ale tvrdý postup komise pro cenné papíry může souviset s reformou Wall Streetu, kterou prosazuje prezident Obama. Tu mu ale v noci na dnešek v Senátu zablokovali republikáni.