Nošovický Hyundai zdvojnásobil ve čtvrtletí výrobu na 42 000 vozů

Nošovice (Frýdecko-Místecko) - Za první čtvrtletí letošního roku vyrobila nošovická automobilka Hyundai celkem 42 000 vozů, a jde tedy ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o nárůst ve výši 110 procent. Největší odbyt mají automobily jihokorejské značky ve Velké Británii a Německu. Podle mluvčího závodu Petra Vaňka je o vozy zájem. Hyundai kvůli dalšímu rozšiřování výroby plánuje letos ještě přijmout 300 pracovníků, nyní zaměstnává na 2300 lidí. Výrobu však v loňském prvním čtvrtletí výrazně ovlivnila hospodářská krize. Kvůli nižší poptávce musela loni v lednu automobilka omezit výrobu.

V současné době automobilka stále nevyrábí na 100 procent možností. „Výrobní kapacita má ještě rezervy, které je možné regulovat podle poptávky změnou tempa výroby, počtu vyrobených aut za hodinu,“ dodal Vaněk. V automobilce produkují modely Hyundai i30 hatchback, Hyundai i30 cw kombi a Kia Venga. Nejvíce vozů v současné době společnost dodává do Velké Británie, Německa, Polska, Izraele a Španělska.

Nošovice zažívají turbulence

Letošní plán s konkrétním počtem předpokládané výroby aut společnost zatím neoznámila. Loni v Česku vyrobila 120 000 aut, což bylo zhruba o čtvrtinu méně oproti původnímu plánu. „Vzhledem k dosud neusazené situaci na globálním a zejména evropském automobilovém trhu jsme připraveni produkovat tolik, kolik si trh od nás vyžádá,“ konstatoval Vaněk.

V současnosti nošovická automobilka vyrábí na dvousměnný provoz. Zahájení třetí směny plánuje na přelom roků 2011 a 2012. „Skutečný termín bude stanoven podle situace na automobilovém trhu a podle vývoje objemů objednávek,“ podotkl Vaněk. S rozšířením výrobní kapacity na 300.000 vozů ročně chce společnost celkem zaměstnávat 3500 lidí. U subdodavatelů by díky tomu mělo být vytvořeno dalších zhruba 7500 pracovních míst.