Chyba ČSOB: Strhla 330 tisícům klientů peníze z karty dvakrát

Praha - Na 330 tisíc klientů Československé obchodní banky (ČSOB) se může dostat do problémů, neboť banka chybně započetla jejich transakce platební kartou dvakrát místo jednou. Lidé s nízkým zůstatkem na účtu se tak nemusí dostat ke svým penězům. Problém se týká také Poštovní spořitelny. I když o tom banka ví už dva dny, klienty oficiálně upozornila až poté, co se o věc začala zajímat Česká televize. K nápravě by podle největší bankovní skupiny v tuzemsku mělo dojít ve středu.

„V úterý večer jsem si kontrolovala účet a zjistila jsem, že tam byly odečtené platby z minulého týdne a v blokacích se najednou objevily znovu. Měli jsme tak náhle o více než 10 tisíc korun k dispozici méně,“ uvedla klientka ČSOB. Okamžitě se spojila se svým osobním bankéřem, který jí následně pomohl odblokovat podruhé odečtené finance.

Lidé, kteří mají na účtu jen malé zůstatky, se kvůli chybě banky mnohdy dostali do problémů. Kvůli nedostatku peněz na účtu se nestrhly pravidelné platby, peníze nebylo možné vybrat ani z bankomatu. „Já jsem dnes dopoledne chtěla zaplatit letenky na dovolenou, a když jsem zjistila, že mám na účtě mnohem méně, neměla jsem dostatek peněz na to, abych je mohla zaplatit,“ zlobí se poškozená klientka ČSOB.

Video Komentář Ivo Měšťánka
video

Komentář Ivo Měšťánka

Komentář Ivo Měšťánka

Reportáž Hany Vorlíčkové

K problému došlo na zúčtovacím centru

0„Klientům se omlouváme, jedná se o pondělní problém zúčtovacího centra, kam přicházejí platby asi tak od středy minulého týdne,“ podtrhl mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek. „Předpokládáme, že klienti, u nichž by ta situace měla vyvolat nějaký větší problém, se ozvou a my jsme připraveni ho individuálně řešit,“ dodal.

Odborníky nepřekvapil ani tak problém samotný, ale spíše velké množství poškozených klientů. „V tomto rozsahu k těmto věcem tak často nedochází. Myslím ale, že se tomu zabránit nedá, technické potíže mohou nastat, to nemůže vyloučit ani banka,“ míní Patrik Nacher, provozovatel serveru bankovnipoplatky.com.

ČSOB problém s neoprávněným stržením peněz zdaleka neřeší poprvé. Před třemi lety se jí přihodilo něco podobného.

ČSOB
ČSOB