Ceny letenek rostly kvůli sopce i o více než sto procent

Praha – Letecké společnosti v posledních dnech zažívaly přetlak zájemců o osobní leteckou přepravu. Důvodem byla větší akumulace cestujících v důsledku několikadenního zastavení leteckého provozu kvůli sopečnému prachu. Převis poptávky z předchozích dní však může i ještě dnes zvedat cenu letecké přepravy. Největší zájem je o letenky do Paříže, Španělska či Itálie. Zároveň ale klesá oproti loňskému roku až o polovinu zájem o rezervace letenek na léto.

„Přetlak se postupně snižuje, ale vzhledem k vytíženosti letadel na 80 procent, tak kapacita, kterou lze využít a pomalu přepravit uvízlé cestující, znamená zhruba 20 procent té kapacity,“ prohlásil Robert Dvornický, ředitel společnosti Condor. Jeden den zastaveného provozu pak znamená to čtyři dny dávat do pořádku. Problémem i nyní zůstávají dálkové destinace a trasy na Island.

Společnosti reagují na převis poptávky zvyšování cen. „Stalo se, že některé letenky pro ty, co chtěli letět okamžitě, byly dražší někdy i více než o 100 procent,“ konstatoval Dvornický. Někteří klienti měli letenku v první třídě, a přesto se nedostali do letadla. Podle mluvčí ČSA Hany Hejskové se nyní najdou spoje o něco dražší než za normální situace, ale i levnější.

Video Rozhovor s Hanou Hejskovou a Robertem Dvornickým
video

Rozhovor s Hanou Hejskovou a Robertem Dvornickým

Využívání kritické situace ke zbytečnému navýšení cen mluvčí odmítá. „Používáme ohledně určování cen automatický program, který reaguje na aktuální situaci. Není to tak, že si řekneme, že lidé jsou v nouzi, dáme 300 procent na letenku,“ řekla Hejsková.

Cestující zaplatili za letenky velké částky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24