„Papírování“ stojí v Česku desítky miliard, ubývá ho jen pomalu

Praha – Formuláře, předpisy a fronty na úřadech – jen administrativa stála před pěti lety podnikatele zhruba 86 miliard ročně. Před dvěma lety tak vláda rozhodla, že ji začne snižovat. Do konce letošního roku mělo množství byrokracie klesnout na pětinu. Plán se zatím plnit nedaří, papírů totiž ubylo jen 13 procent.

Jen šest ministerstev zvládlo živnostníky pěkně zaměstnat. Dohromady ukládaly 998 povinností. Podle plánu na snižování byrokracie se mělo přes 200 z nich zrušit, reformy ale postupují pomalu. „Řada legislativních návrhů byla například stažena z jednání Poslanecké sněmovny nebo z jednání vlády, souvisí to se změnou vlády,“ vysvětluje příčiny neúspěchu ředitel odboru podnikatelského prostředí na ministerstvu průmyslu a obchodu Štěpán Hošna.

Hlavním bolavým místem je podle Hospodářské komory malá flexibilita pracovně právní legislativy. Chybí novela zákoníku práce i plánované novely na výběr daní a pojistného. „Působíme jako pokusní králíci, na kterých se zkouší, co vydržíme, a to je špatně. I daňoví poradci se přestávají v daňových zákonech orientovat, ta změť je tak složitá, že není možné se v tom orientovat,“ stěžuje si předseda představenstva sdružení podnikatelů Bedřich Danda.

Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové

Něco se ale přeci jen dotáhnout podařilo. Díky získávání výpisů pomocí internetu se zjednodušil třeba vstup do podnikání. V některých případech už se ani nemusí podávat dva stejné dokumenty dvěma různým úřadům, předají si je totiž samy.

Byrokracie přichází z Bruselu

I když ale na jedné straně potřebných formulářů ubývá, na straně druhé se zase chvatem nabalují nové. Zhruba polovina veškeré byrokracie pochází z Bruselu, i tam přitom mají akční plán na její snižování. „V poslední době se povedly některé záležitosti usnadňující podnikatelům vstup na jednotný vnitřní trh,“ připouští Tereza Šamanová z Hospodářské komory.

V Senátu ČR je teď navíc balíček změn právních předpisů, které by měly živnostníkům alespoň zčásti ulehčit život. Nově by mohli provozovat činnost v bytě i bez souhlasu vlastníka a přerušení živnosti by už nemuseli oznamovat.