Veleba kvůli mléčným automatům kritizoval hygienika Víta

Praha – Prezident Agrární komory Jan Veleba dnes ostře kritizoval hlavního hygienika ČR Michaela Víta, který podle něj šíří poplašné nepravdivé informace ohledně zdravotních rizik konzumace čerstvého mléka z farmářských automatů. Veleba tvrdí, že kvůli „zběsilé kampani“, kterou rozpoutal právě hlavní hygienik, výrazně klesá zájem lidí o mléko z automatů, a pohrozil právní odvetou i výzvou k rezignaci Víta na funkci.

V Česku nyní funguje už více než stovka mléčných automatů, které začaly rychle přibývat od loňského podzimu a do konce příštího roku by jich mělo být podle některých odhadů instalováno celkem tisíc.

Prezident Agrární komory Jan Veleba:

„Budeme se bránit proti poplašným zprávám, které nastartoval, a máme indicie, že za nimi i stojí, Michael Vít.“

Video Reportáž Jiřího Böhma
video

Reportáž Jiřího Böhma

Agrární komora nyní podle Veleby zmapuje, jaký dopad měly zprávy o možných rizicích konzumace čerstvého mléka, které podle Veleby šíří hlavní hygienik i výrobce obalů na trvanlivé mléko Tetra Pak, na ekonomiku mléčných automatů. „Poté najdeme právní kancelář a poradíme se, co můžeme nebo nemůžeme konat,“ prohlásil Veleba, který nevyloučil, že vyzve Víta k rezignaci.

Po zprovoznění mléčných automatů bylo podle něj evidováno 960 bakteriálních infekcí, přičemž zhruba čtvrtina lidí předtím pila nepřevařené mléko z automatu. „Zjistím-li vyšší počet infekcí, je mojí povinností zasáhnout,“ uvedl Vít, který tvrdí, že pouze upozornil na to, že by lidé měli čerstvé mléko před konzumací převařit. „Ať mi pan prezident (Veleba) předloží můj výrok v novinách, klidně se s ním budu soudit,“ podotkl Vít.

Poptávka po čerstvém mléku z automatů v Česku od loňska prudce rostla. Některým farmářům ale klesl v poslední době prodej mléka z automatů až o polovinu. Odliv zájemců přičítají mediální kampani o možné škodlivosti čerstvého mléka. Na množící se průjmová onemocnění upozornil zkraje roku v souvislosti s rostoucím prodejem neošetřeného mléka hlavní hygienik Vít.

Zemědělci ale tvrdí, že prodej mléka z automatů je veterinárně a hygienicky ošetřen, takže žádná zdravotní rizika nehrozí. Na každém automatu je navíc povinně uvedena informace, že mléko je potřeba před pitím tepelně upravit.