Ekologická superzakázka poběží dál, rozhodla vláda

Praha - Státní obří zakázka na odstranění starých ekologických škod v hodnotě zhruba 115 miliard korun bude pokračovat. Na návrh ministerstva financí o tom dnes rozhodla vláda. Zrušení zakázky by podle právních analýz vypracovaných pro ministerstvo bylo problematické a riskantní a v případě takového kroku by státu hrozily žaloby od účastníků tendru.

Loni v listopadu poslanci přijali usnesení, ve kterém žádali vládu, aby zastavila přípravu realizace ekologické superzakázky. Ministerstvo následně pověřilo dvě advokátní kanceláře zpracováním nezávislých právních stanovisek k možnostem zákonným způsobem zadávací řízení zrušit. Ty se shodli na tom, že ministerstvo nemá právo řízení zastavit.

„Z těchto právních stanovisek vyplývá, že zadávací řízení lze obecně zrušit pouze v případě, kdy tak stanoví zákon o zadávání veřejných zakázek, respektive koncesní zákon, nebo kdy to zadavateli uloží Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. To se nestalo. Obě advokátní kanceláře neshledaly nic, co by mně jako ministru financí umožnilo toto zadávací řízení zrušit,“ informoval dnes ministr financí Eduard Janota.

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Podle resortu financí je lepší, aby zakázka probíhala standardně dál. Vláda si jednak bude moci otestovat, za jakou cenu jsou účastníci řízení ochotni ekologické škody odstranit, navíc jí zůstane možnost, že nemusí žádnou nabídku přijmout. Projekt tak může zrušit bez rizika vyvolání arbitráže.

Uzavření tendru se posouvá

Termín uzávěrky tendru se posunul podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba z toho původního v červnu až na druhou půlku roku. V té době by už měla fungovat nová vláda. Ministerstvo financí by konkrétní termín mělo určit do konce května.

Ministerstvo vyhlásilo veřejný tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Odstranění zátěží v jedné zakázce má podle ministerstva financí přinést finanční úspory a zrychlení sanace ekologických škod. Kritici soutěže ovšem tvrdí, že tendr může připravit státní kasu o desítky miliard korun.