Chystá se největší primární emise akcií na světě

Hongkong – Na burzu v Hongkongu se v nejbližší době chystá čínský finanční ústav Agricultural Bank of China (AgBank). Z prodeje svých akcií chce získat kolem 30 miliard dolarů (asi 579 miliard korun). Šlo by o největší primární emisi akcií (IPO) v historii. Mohla by zastínit i primární emisi akcií jiného čínského finančního ústavu Industrial & Commercial Bank of China. Ten v roce 2006 vydal na burzách v Šanghaji a Hongkongu akcie za 21,9 miliardy dolarů (asi 422 miliardy korun v dnešním kurzu). AgBank je nejmenší ze čtveřice velkých čínských bank.

Podle některých zdrojů by banka mohla podat žádost o přijetí akcií k obchodování v Hongkongu již v nejbližších hodinách. Další část bude k dostání na burze v Šanghaji. Akcie budou investorům k dispozici v červenci, možná ale i dříve.

Podle odborníků by mohla být emise úspěšná. „Já bych řekl, že zájem bude docela velký. Agricultural Bank of China je zaměřená na rychle se rozvíjející oblasti v Číně, takže investoři budou chtít participovat na ziscích,“ míní ředitel SFM Group International Jakub Sýkora.

Video Reportáž Daniely Písařovicové
video

Reportáž Daniely Písařovicové

AgBank nakoplo 19 miliard od státu

Poslední zveřejněné výkazy ukazují, že měla AgBank celková aktiva v objemu sedmi bilionů jüanů (téměř 20 bilionů korun). Ze čtyř největších bank v Číně je AgBank poslední, která se teprve chystá na burzu. Záměr prodat akcie na burze AgBank avizovala již asi před dvěma lety.

Ještě před pěti lety ale auditoři v Agricultural Bank of China viděli spíše outsidera. Finanční dům bojoval se špatnými úvěry. Zlom nastal až v roce 2008. Vyměnilo se vedení, banka natáhla ruku směrem ke státu a přistálo jí 19 miliard dolarů. Dost na to, aby se špatných aktiv zbavila a aby bojovala na akciových trzích o přízeň investorů.

Čínský bankéř
Čínský bankéř
Více fotek
  • Čínský bankéř autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1625/162416.jpg
  • Čínská burza autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1625/162414.jpg