Filozofie českých firem: bezpečnost práce ne, kontroly ano

Praha – Bezpečnost a ochrana zdraví při práci české podniky příliš nezajímá. Plán, jak zvládat nebezpečné situace, chybí čtvrtině z nich. Vyplývá to z evropského průzkumu podniků na téma nových a vznikajících rizik. Za evropským průměrem tuzemské firmy zaostávají třeba také v postupech na zvládání stresu. Jedinou oblastí, ve které v evropském srovnání vynikají, zůstává kontrola rizik.

Firmy se nejčastěji vymlouvají, že na vytvoření plánu pro nebezpečné situace nemají dostatek zkušeností nebo času, nebo že takový postup není nezbytný. Plán má vypracováno jen zhruba 76 procent českých podniků, což odpovídá evropskému průměru. Žebříčku vévodí Velká Británie, Španělsko nebo Irsko, kde se počet firem s vypracovaným plánem pohybuje mezi 96 až 98 procenty.

O bezpečnosti práce se v Česku často nemluví ani na poradách vedení. Pravidelně se probírá jen v necelých 40 procentech tuzemských firem, tady opět Česko patří pouze k evropskému průměru. Ve Švédsku je bezpečnost práce tématem porad 66 procent společností a ve Spojeném království a Nizozemsku 60 procent.

Video Češi příliš nedbají na bezpečnost práce
video

Češi příliš nedbají na bezpečnost práce

Ani zvládání stresu se v Česku příliš nenosí

Průzkum se zaměřil i na zvládání stresu, kterého se bojí čtyři z pěti evropských manažerů. Postupy na jeho zvládání má zavedeno 26 procent firem v celé Evropské unii, Česká republika jen v necelých deseti procentech. O to víc se ale české firmy zaměřují na šikanování, sexuální obtěžování nebo násilí při práci. I tady ale Česko za evropským průměrem zaostává.

A tak jedinou zkoumanou oblastí, ve které Česko v Evropské unii vyniká, jsou kontroly v rámci hodnocení rizik. Zatímco evropský průměr leží na 87 procentech, v Česku kontroly provádí přes 90 procent firem.

Pracovní vytížení
Pracovní vytížení