ČEZ Teplárenská přebírá provozy zkrachovalé Lenoxy

Liberec - ČEZ Teplárenská bude zřejmě zajišťovat dodávky pro všechny odběratele zkrachovalého libereckého dodavatele tepla Lenoxy. Už v posledním květnovém týdnu převzal ČEZ provozy Lenoxy v prvních sedmi lokalitách a postupně by měl převzít i ty další. Důvodem je rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o odebrání licence. ČEZ Teplárenská převzala už v květnu teplárenské provozy v Jihomoravském kraji v Brně a v Kuřimi, v Libereckém kraji v Doksech, v Kuřivodech a ve Višňové a v Třemošnici v Pardubickém kraji a v Krajkové v Karlovarském kraji.

„První měsíc zůstane v platnosti i cena, za jakou prodávala Lenoxa,“ řekl tehdy obchodní ředitel společnosti Petr Hodek. O nových cenách se podle něj rozhodne až po zabezpečení plynulého chodu zařízení a seznámení se s jeho stavem, zhruba po měsíci provozu. O zdražování tepla podle něj ČEZ neuvažuje.

Liberecký dodavatel tepla a elektřiny Lenoxa je od 12. března v insolvenčním řízení kvůli neschopnosti dostát svým závazkům vůči věřitelům. V rámci řízení přihlásili pohledávky za více než 180 milionů korun. Největším věřitelem je Česká spořitelna, které dodavatel tepla dluží 17,62 milionu korun, a leasingová společnost Efis.

Lenoxa se odvolala k vrchnímu soudu

Teplárenská firma má v Česku přes dvě desítky provozů a zaměstnává 37 lidí. Liberecký soud prohlásil na majetek firmy 24. května konkurz. Lenoxa se proti rozhodnutí odvolala k Vrchnímu soudu v Praze, usiluje totiž o povolení k reorganizaci. Odvolání chystají i někteří věřitelé.