GM prodával auta s vadnými ostřikovači, teď je svolává k opravě

Washington – Americká automobilka General Motors svolává automobily k opravě. Po celém světě chce zkontrolovat a opravit 1,5 milionu vozidel. Téměř 1,4 milionu svolávaných vozů jezdí po Spojených státech. Zbývajících 100 tisíc vozidel je ale v provozu v Kanadě, Mexiku i jinde ve světě. Vozy mají špatný ostřikovač čelního skla. Ten se přehřívá a může se vznítit. Výzva se týká několika typů pick-upů, sportovně-užitkových vozů a osobních aut z výrobních řad 2006 až 2009.

Automobilka kvůli podobné závadě svolávala vozy už v roce 2008

Podobné problémy měla skupina General Motors již před dvěma lety, přesto se od té doby objevily nové případy vzplanutí v opravených vozech. Koncern dodal, že v souvislosti s těmito potížemi zatím nemá zprávy o zranění či havárii. Podnik ví o pěti případech vzplanutí.

„I když naše analýza ukazuje, že počet incidentů je velmi nízký vzhledem k počtu vozidel na silnicích, chceme, aby byli naši zákazníci zcela klidní,“ uvedl k věci ředitel GM pro bezpečnost Jeff Boyer.

General Motors dodává, že zákazníkům během tohoto měsíce začnou přicházet dopisy s výzvou. Schůzku si ale u svého prodejce můžou lidé dojednat i sami. Dealer jim odmontuje vadnou jednotku a proud z ostřikovačů přesměruje.

Ohromné problémy s automobily měla na začátku roku i Toyota

Jednu z největších svolávacích akcí aut kvůli možným závadám uskutečnila na konci minulého a na začátku letošního roku japonská Toyota. Kvůli problémům s nechtěným zrychlováním byla nucena svolat po celém světě k opravě přes osm milionů automobilů, z toho zhruba šest milionů ve Spojených státech. Podle amerických úřadů může se zrychlováním vozů souviset několik desítek úmrtí.