Informační technologie zažívají dobu ledovou, revoluce nás teprve čeká

Praha - Odvětví informačních technologií, takzvaných IT, prochází už druhou krizí v tomto desetiletí. Zatímco první „dotkomovou“ krizi podle viceprezidenta a ředitele výzkumu v IT oddělení společnosti Gartner Dava Arona nastartoval právě IT průmysl, je informatika nyní jedním ze zdrojů, které ekonomice z krize pomohou ven. „To je opravdu velký rozdíl – místo nemoci je z našeho průmyslu lék,“ říká Aron.

Mnoho ekonomů upozorňuje, že je krize příležitostí pro změny. Podle Arona je jednou z největších proměn IT přizpůsobivost. Technologie se více přibližují uživatelům a pružně reagují na jejich potřeby. Nové technologie navíc umožňují rychlejší cirkulaci peněz nebo snižují riziko. A je přitom pošetilé myslet si, že jsou Evropané v tomto oboru nejdále. Některé průzkumy totiž ukazují, že třeba státy jihovýchodní Asie jsou v této oblasti leckdy dále.

Viceprezident a ředitel výzkumu v IT oddělení společnosti Gartner Dave Aron

0„Určitě jsou to země našich příležitostí. Na druhou stranu osobně mi přijde zajímavé, že mnoho lidí mluví o Asii, ale už ne o Africe. Některé africké země přitom také postupují kupředu, to samé platí i pro latinskou Ameriku a podobně. Příslovečné skokany tedy nehledejme jenom v Asii.“

Video Rozhovor s Davem Aronem
video

Rozhovor s Davem Aronem

Za odlišností vývoje v různých zemích a regionech lze vidět různé příčiny. Někde jsou například telekomunikační služby dražší, nabízejí ale mnoho novinek, říká Aron. Hnacím faktorem je i pružná legislativa, dodává. Úvahu shrnuje tím, že jsme zatím zažil jen „dobu ledovou, prehistorii IT“. Revoluce podle něj teprve přijde. Nejprve přinesly IT automatizaci, teď poskytují informace a těch je tolik, že už člověk ani neumí poznat, která je ta pravá.

Viceprezident a ředitel výzkumu v IT oddělení společnosti Gartner Dave Aron

„Viděl jsem psychologické studie, které jasně dokázaly, že čím víc máme na výběr, tím jsme ve skutečnosti nešťastnější. To je opravdu paradox. Lidi prostě nesmíte přehltit informacemi. Musíte jim dát jen omezený výběr. Otázka jaké informace vyhledat se tedy změnila na úkol – kam si pro ně jít. A to je pro nás další výzva.“

Dave Aron ze společnosti Gartner
Dave Aron ze společnosti Gartner
Více fotek
  • Dave Aron ze společnosti Gartner autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1718/171787.jpg
  • Práce na počítači autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1665/166443.jpg