Za oběd s Buffettem nabízejí miliony dolarů

New York – Za oběd s proslulým americkým investorem Warrenem Buffettem nabízí neznámý zájemce přes 1,5 milionu dolarů. Miliardář aukci pořádá již podesáté a jako vždy poputuje celý výtěžek na konto nadace Glide. Ta pomáhá chudým lidem a bezdomovcům, kterým poskytuje jídlo a přístřeší. Dražba bude ukončena dnes v noci. Očekává se, že výsledná suma ještě vzroste.

Buffettovy charitativní obědy zatím dohromady vynesly téměř šest milionů dolarů. A to včetně dražby z roku 2008, díky které získala nadace Glide přes dva miliony. „Během obědů jsem se vždy setkal se zajímavými lidmi. Dozvěděl jsem se věci, které jsem dříve nevěděl. Užili jsme si to. Nikdo zatím nechtěl peníze vrátit zpátky,“ pochvaluje si Buffet.

Vyvolávací cena dražby pořádané internetovou aukční síní eBay byla dvacet pět tisíc dolarů. Letos se do ní zapojilo téměř šedesát lidí. „Věštec z Omahy“, jak je miliardář pro svůj neomylný čich na dobré investice přezdíván, letos vítěze pozve do luxusní restaurace v New Yorku.

Video Za oběd s Buffettem nabízejí miliony dolarů
video

Za oběd s Buffettem nabízejí miliony dolarů

Velký zájem o aukci přičítá Buffett dobré pověsti nadace Glide. „Lidé se mnou možná chtějí poobědvat. Rozhodně se ale zajímají o to, kam jejich peníze poputují. Taky bych to chtěl vědět, kdybych byl na jejich místě,“ říká investor. Během oběda bude Buffett vítězovi a jeho sedmi společníkům odpovídat prakticky na každou otázku. Jediné, o čem nikdy nemluví, jsou jeho obchodní záměry.

Šéf investiční společnosti Berkshire Hathaway je třetím nejbohatším člověkem na světě. Jeho jmění vyčíslil časopis Forbes na čtyřicet sedm miliard dolarů. Bohatší je pouze Mexičan Carlos Slim Helú a Buffettův přítel Bill Gates. Právě nadaci Billa a Melindy Gatesových se Buffett rozhodl věnovat převážnou část svého majetku.