Nová vláda chce zrušit daňové výhody pro benefity

Praha - Daňové zvýhodnění zaměstnaneckých výhod, tedy například stravenek nebo režijních průkazek, hodlá nově vznikající vláda zcela zrušit. V rozhovoru pro pondělní vydání časopisu Týden se takto vyjádřil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. O zrušení daňové výhody pro takzvané zaměstnanecké benefity se pokoušela už Topolánkova vláda, ve které Kalousek coby ministr seděl. Média ale zveřejnila smlouvy podnikatele z okruhu Marka Dalíka, Topolánkova přítele a spolupracovníka, který uzavřel s největší stravenkovou firmou - Sodexho Pass - smlouvu, že za tři miliony korun její byznys zachrání. Za stravenky se postavily i dva klíčové hlasy trojkoaliční vlády - někdejší poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Ve sněmovně mají poslanci nové trojkoalice k takovémuto rozhodnutí sílu 118 hlasů. „Daňové zvýhodnění benefitů je nesystémové, nespravedlivé a žádný ministr financí by s ním neměl souhlasit. S tímto názorem souhlasí i mí budoucí koaliční partneři. Již jsme o tom mluvili. Takže pevně doufám, že se to brzy změní,“ vysvětluje Kalousek jakožto možný budoucí ministr financí.

Kalouskovi ještě jako ministru financí se loni nakonec přece jen podařilo prosadit zákon a zvýšit zdanění benefitů. Ovšem letos v březnu po nátlaku železničářů, kteří chtěli vyhlásit stávku, levicoví poslanci v rámci legislativní nouze přijali zákon, kterým daně za výhody opět snížili. Zákon vetoval Senát i prezident, ale sněmovna s levicovou většinou do voleb ještě stihla jeho rozhodnutí zvrátit. Pro zákon zvedlo ruce 106 poslanců ČSSD, KSČM, přidali se i lidovci, exposlankyně zelených Olga Zubová a dva bývalí sociální demokraté Evžen Snítilý a Kosta Dimitrov.

Video Nová vláda bude proti zaměstnaneckým benefitům
video

Nová vláda bude proti zaměstnaneckým benefitům

Do šuplíku zaměstnaneckých výhod patří zhruba stovka položek, mezi nimi například dopravné včetně režijních jízdenek, závodní stravování, rekreace a bydlení na ubytovnách. Kalousek chce opět prosadit, aby se daň z přidané hodnoty ze zaměstnaneckých výhod stanovila z tržní ceny, a ne z ceny snížené. Tím se zvyšuje i samotná daň a o ni se navyšuje konečná cena.

Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09

„Já nejsem proti zaměstnaneckým benefitům, které jsou čistě dvoustranným vztahem mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Ale v okamžiku, kdy je vymáháno, aby tyto benefity byly daňově zvýhodněny, už to není dohoda dvou, ale ti dva si ruku v ruce chtějí hrábnout do veřejných rozpočtů, aby na ně dva musel přispívat daňový poplatník. A v tom je můj názor neměnný.“

Budoucí vláda ovšem chce s odbory jednat, a stejně tak s opozicí. „Odbory jsou důležitý partner a bylo by nesmyslné říct při sepisování vládního programu, že vyhlašujeme válku odborům. My s nimi chceme jednat. I s opozicí. Budeme je přesvědčovat, ale to neznamená, že máme právo uhnout z kroků, které zajistí zemi stabilitu,“ uzavřel Kalousek.

Miroslav Kalousek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24