Zhruba 56 procent Čechů si podle průzkumu umí představit, že by domácí spotřebiče místo v kamenných prodejnách nakupovali na internetu, zatímco průměr ve sledovaných evropských zemích činil 50 procent. U ostatních kategorií zboží je ale tento ukazatel v Česku vždy nižší. V případě knih, CD a videoher činí 50 procent, což je o 18 procentních bodů méně než průměr ostatních sledovaných zemí.
Podobná situace panuje u zboží a služeb z kategorie volného času a cestování, audiovizuální a výpočetní techniky, oděvů či nábytku. Průzkum byl kromě Česka proveden v Německu, Belgii, Španělsku, Francii, Itálii, Portugalsku, Velké Británii, Maďarsku, Polsku, Rusku a na Slovensku.
Na internetu nakupují skoro všichni Češi s připojením
Podle dubnového průzkumu společnosti Mediaresearch ale na internetu už nakupovalo 95 procent Čechů, kteří mají internetové připojení. Téměř polovina z nich utratila do 10 tisíc korun za rok. Polovina lidí nakupuje na internetu alespoň jednou za čtvrt roku, pět procent pak nejméně jednou za týden. Pětina lidí v elektronických obchodech utratila přes 20 tisíc korun, naopak více než třetina vydala za nákupy touto formou do 5 tisíc korun.
Lidé na internetu nejvíce utráceli především za stolní nebo přenosné počítače a počítačový hardware, které tvořily 45 procent nákupů. Přibližně třetina lidí v posledním roce nakoupila oblečení či boty, mobilní telefony a jejich příslušenství, domácí spotřebiče a knihy. Češi při nákupech na internetu stále nejvíce hledí na cenu nabízeného zboží, avšak už značná část zákazníků dává přednost kvalitním internetovým obchodům, se kterými mají dobrou zkušenost.
