Rusko pohrozilo Bělorusku snížením dodávek plynu

Moskva - Rusko omezí dodávky zemního plynu do Běloruska, pokud země během pěti dnů nezaplatí dluh za odebraný plyn, pohrozil dnes ruský prezident Dmitrij Medveděv. Dluh podle Moskvy činí 200 milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun). Ruský plynárenský gigant Gazprom již minulý měsíc upozornil, že Bělorusko letos za dodávky plynu platí nižší cenu, než byla dohodnuta, a hromadí tak stále vyšší dluh.

Od Gazpromu přitom Bělorusko odebírá nejlevnější plyn ze všech zahraničních zákazníků, opakovaně však s Moskvou vede cenové spory, podobně jako Ukrajina, přes kterou proudí dál do Evropy většina ruského plynu. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko říká, že pokud to Moskva myslí s prohlubováním vzájemných svazků vážně, pak by jeho země měla platit méně za ruský plyn a ropu.

Na evropské spotřebě se ruský plyn podílí zhruba čtvrtinou a v zemích střední a východní Evropy mnohem více. Čtyři pětiny ruských dodávek směřují přes Ukrajinu a zbytek přes Bělorusko. Spory Moskvy s oběma tranzitními státy vedly opakovaně k výpadkům ruských dodávek plynu a ropy do zemí střední a západní Evropy.