Vrozené vady eura mohou rozmetat Evropskou unii

Londýn - Evropu čeká příští rok podle známého amerického finančníka George Sorose „téměř neodvratně“ nová recese a poté roky stagnace. Příčinou dalšího ekonomického propadu bude nynější neadekvátní reakce evropských vlád na dluhovou krizi v eurozóně a vrozené vady eura, mezi něž počítá zejména neexistenci nápravného mechanismu a nemožnost spořádaně opustit měnovou unii. Tyto vady jsou teď akutní a mají potenciál zničit celou Evropskou unii.

Soros se pozastavuje zejména nad politikou, kterou vlády eurozóny reagovaly na fiskální potíže Řecka a některých dalších zemí, to znamená nad zahájením úspor a snižováním rozpočtových deficitů v nesprávné době. Podle něj je na tom vidět, že Německo vnutilo celé Evropě svá vlastní kritéria a standardy, to znamená obchodní přebytek a vysokou míru úspor, které dobře slouží Německu, nikoli však už ostatním evropským zemím.

„Toto je skutečné nebezpečí současné situace - že vnucením fiskální disciplíny v úsilí o vyrovnané rozpočty v době nedostatečné poptávky a slabého bankovního systému se vlastně uvádí v chod klesající spirála,“ podotkl miliardář Soros.

Německo bude vzkvétat, zatímco zbytek Evropy uvadne

Německo na tom podle Sorose vydělá, protože pokles eura podpoří jeho exportní ekonomiku. „Německo bude vzkvétat, zatímco zbytek Evropy bude vtlačen do klesající spirály. Stagnace bude trvat řadu let a bude to možná ještě horší,“ míní finančník. „Jinými slovy, myslím si, že recese je příští rok při současné politice téměř neodvratná,“ dodal.

Soros konstatoval, že politická vůle ke společné rozpočtové politice v Evropě chybí a že Evropa má při absenci pohybu vpřed tendenci sklouzávat zpět. „Krize eura by tak nakonec mohla zničit Evropskou unii,“ varoval.

Do problémů eurozónu uvrhla špatná finanční disciplína některých zemí v čele s Řeckem a tvrdá reakce trhů na vysoké dluhy. Investoři mají o budoucnost eura obavy, a tak od něj utíkají k bezpečnějším komoditám, například ke zlatu. O tom, zda euro největší zkoušku za celou dobu své existence úspěšné přečká, se vedou velké diskuse. Euro je v nebezpečí například podle německé kancléřky Angely Merkelové. Podle českého prezidenta Václava Klause eurozóna jako projekt, který sliboval značný ekonomický přínos, selhala, euro jako měna nicméně přežije.

Eurobankovky
Eurobankovky