Vláda chce zřídit zmocněnce pro dostavbu Temelína

Praha - Pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín hodlá vláda Jana Fischera  zřídit novou funkci vládního zmocněnce, uvedl server Aktuálně.cz. Vláda tímto krokem chce dostat zakázku na výstavbu dalších bloků elektrárny pod co největší kontrolu státu. Dle serveru bude kabinet jednat o postu zmocněnce v pondělí a hlavním kandidátem na něj je dosavadní velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

„Jde o to, mít někoho, kdo se bude té zakázce systematicky a detailně věnovat, na což politici čas nemají. A v případě zakázky takového objemu a významu to je zásadní problém,“ prohlásil pro Aktuálně.cz zdroj ze státní správy. Podle něj Bartuška s Fischerem o věci již jednal. K informacím se zatím nechtěl vyjádřit ani Úřad vlády ani Bartuška.

Fischer i Bartuška nechtějí předraženou zakázku

Fischer i Bartuška mají na zakázku stejný názor, mimo jiné se obávají, aby nebyla předražená. Premiér údajně také zjistil, že stát nemá o zakázce přesné a detailní informace, ačkoli má v elektrárenské společnosti ČEZ, která tendr na výstavbu Temelína vypsala, dvoutřetinový podíl. Bartuška pak byl navíc první, kdo veřejně protestoval proti nesrovnalostem v zakázce. ČEZ totiž dosud nezveřejnil, kolik hodlá do dostavby elektrárny investovat a kolik reaktorů chce postavit.

Nyní pokračuje jak proces posouzení dopadů dostavby elektrárny na životní prostředí, tak i zadávací řízení veřejné zakázky na dodavatele dostavby. Podle nedávných informací ČEZ je ve fázi přípravy zadávací dokumentace. ČEZ by chtěl uvést do provozu dva nové bloky do roku 2020.

Firma, jež zvítězí v tendru, získá zakázku převyšující 500 miliard korun. O největší tendr v Evropě usilují tři společnosti, francouzská Areva, konsorcium společností Westinghouse a rusko-české konsorcium vedené Atomstrojexportem. Vítěz výběrového řízení by měl být znám na jaře 2012.

Jan Fischer
Jan Fischer
Více fotek
  • Jan Fischer autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1359/135846.jpg
  • Tendr na Temelín autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1603/160300.jpg