Světová banka: Čínská ekonomika poroste o 9,5 procenta

Peking – Čínská ekonomika letos posílí o 9,5 procenta navzdory tomu, že se tamní úřady snaží tempo růstu mírnit, aby zabránily přehřátí a vyhnuly se komplikacím na trhu nemovitostí. Uvedla to dnes Světová banka (SB), a potvrdila tak svůj čtvrt roku starý odhad. Na příští rok SB počítá se zpomalením růstu čínského HDP na 8,5 procenta.

Čínské státní úřady letos méně investují, podle banky to ale částečně korigují investice do nemovitostí. Loni se úřady snažily podpořit ekonomiku širším zpřístupněním úvěrů, podpůrná opatření ale už ve druhém pololetí začaly omezovat.

„Růst domácí spotřeby se drží dobře, což je odrazem příznivých podmínek na trhu práce,“ uvedla SB. Předstihové indikátory, které naznačují, jak si ekonomika povede v nejbližších měsících, ukazují na zmírnění tempa, to ale podle SB i tak zůstane velmi vysoké.

Světová banka výhled čínské ekonomiky aktualizuje každého čtvrt roku. V posledním výhledu, který vydala v březnu, odhad růstu hrubého domácího produktu na letošní rok zvýšila na současných 9,5 procenta. Do té doby počítala s růstem 8,7 procenta. Stejným tempem, tedy 8,7 procenta, ekonomika vzrostla taky loni.

Nafukuje se v Číně realitní bublina?

Čínská centrální banka od začátku letošního roku měnovou politiku zvolna zpřísňuje, základní úrokové sazby ale zatím nezvýšila a podle některých analytiků ani hned tak nezvýší. Cílem totiž bylo zchladit pouze realitní trh, kde se výrazně zvedly ceny, místo toho ale banka zmírnila aktivitu v celé ekonomice a přispěla k prudkému poklesu akciového trhu, což původně neměla v plánu.

Čína má už dnes třetí největší ekonomiku na světě a loni odsunula Německo z pozice největšího světového exportéra. Z velkých ekonomik je Čína jedinou zemí, která finanční a hospodářskou krizi přečkala bez větších problémů a vrátila se k silnému hospodářskému růstu.