Strauss-Kahn chválil španělské ekonomické reformy

Madrid – Pokud Španělsko přijme reformy, které navrhla tamní vláda, začne tamní ekonomika opět růst. Po setkání se španělským premiérem Josém Luisem Zapaterem to dnes řekl ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. Upozornil však, že některá restriktivní opatření ve snaze o rozpočtové úspory mohou růst naopak zbrzdit. Jiný pohled na věc ale mají investoři na finančních trzích. Bojí se, že Španělsku hrozí kvůli vysokým deficitům a špatným vyhlídkám ekonomického růstu dluhová krize řeckého typu.

Zapatero na společné tiskové konferenci se šéfem MMF prohlásil, že Španělsko prokázalo vůli realizovat nutné reformy. Fiskální konsolidace podle něj nezpomalí oživení ekonomiky. „Jestliže budou mít reformy sílu vytvořit nezbytnou důvěru, nemělo by se to dotknout ekonomického oživení,“ řekl Zapatero. Dodal, že jeho vláda zatím žádná nová opatření v ekonomice nechystá.

Španělský parlament minulý měsíc těsnou většinou schválil plán rozpočtových úspor v hodnotě 15 miliard eur, který má letos snížit rozpočtový deficit na 9,3 procenta hrubého domácího produktu z loňských 11,2 procenta HDP a v příštím roce na šest procent. Menšinová vláda tento týden schválila návrh reforem, které uvolňují tuhou regulaci trhu práce a měly by motivovat firmy k přijímání zaměstnanců.

Španělsko trpí strukturálními problémy a špatným stavem veřejných financí a je finančními trhy považováno za dalšího adepta na mezinárodní finanční pomoc, kterou už od MMF a Evropské unie dostalo minulý měsíc Řecko. V posledních dnech se objevily v tisku spekulace, podle nichž Madrid hodlá požádat měnový fond a EU o finanční pomoc. EU a MMF tyto zprávy ale důrazně popřely.

Strauss-Kahn vyjádřil obavy o ekonomický růst v zemích eurozóny, které nastoupily v posledních týdnech cestu k rozpočtovým úsporám a konsolidaci veřejných financí. Označil však rozhodnutí vlád EU za správná.

Za důležitý krok označil šéf MMF plné zveřejnění dokončovaných zátěžových testů bank, na němž se šéfové zemí EU dohodli na čtvrtečním summitu. Zapatero k tomu dodal, že zveřejnění testů, které mají ukázat, jak jsou banky v EU odolné vůči novým krizím, je klíčem k uklidnění finančních trhů a obnovení důvěry investorů.

José Zapatero
José Zapatero