Bělorusko kvůli plynu na poslední chvíli posílá delegaci do Moskvy

Minsk – Do Moskvy vyrazí běloruská delegace, která má zabránit zastavení dodávek plynu. Ruská státní společnost Gazprom hrozí, že v pondělí přestane do Běloruska posílat zemní plyn, pokud Minsk neuhradí údajný dluh. Bělorusko odmítá, že by nějaký dluh mělo. Ačkoli Gazprom ujistil, že spor neomezí zásobování dalších evropských zemí, Bělorusko varovalo, že v případě omezení dodávek může „ovlivnit přepravu“.

„Delegace odjíždí večer a rozhovory se budou konat v pondělí. Jednat se bude o otázce dluhu,“ řekl náměstek běloruského ministra energetiky Eduard Tovpenec. V delegaci je podle něj i šéf běloruské energetické společnosti Beltransgaz a zástupci ministerstev energetiky a financí.

Jelikož snížení dodávek plynu Bělorusku by mohlo mít vliv i na odběratele, k nimž dodávky putují běloruskými ropovody – zejména Polsko a Německo – oznámil Gazprom, že uvažuje o přesměrování dodávek přes Ukrajinu. Právě přes Ukrajinu putuje do Evropy většina ruského plynu, dalších zemí by se tak výluka běloruské trasy neměla dotknout.

Gazprom tvrdí, že Bělorusko mu za odebraný plyn dluží zhruba 192 milionů dolarů. Minsk naopak tvrdí, že Rusko dluží peníze jemu, a to za tranzit plynu. Jádrem sporu je pravděpodobně letošní zvýšení ceny plynu, které Minsk neuznal.