Cibulák bojuje o místo na slunci. Pomáhá Dálný východ

Praha – Společnost Český porcelán v Dubí, která patří mezi tradiční výrobce cibulákového porcelánu, zažívá zřejmě nejhorší rok své novodobé existence. Zakázek eviduje ještě méně než v krizovém roce 2009 a pro letošek počítá s osmiprocentním poklesem. V roce 2009 utržila zisk 150 milionů korun. Záchranou pro firmu je v dnešních dnech především export výrobků na korejský a japonský trh.

Vyrovnané hospodaření se porcelánce daří zachovat hlavně díky tomu, že si její zaměstnanci berou neplacené volno. I proto jich také zůstává stále stejný počet, tedy kolem tří set. „Letos je u nás situace ještě o něco horší než vloni, a to už jsme si mysleli, že je vrchol krize. Přežíváme, a když máme málo zakázek, jsme všichni - včetně mě - doma a zadarmo. Zaměstnanci si uvědomili, že je lepší pomoci firmě takto,“ uvedl ředitel Vladimír Feix.

Pokles tržeb v posledním desetiletí stíhá porcelánky v celé Evropě. Společnost Český porcelán - jedna ze čtyř na světě, které vyrábějí cibuláky - jde cestou exportu a polovinu produkce vyváží do zahraničí. Ani to ale není úplně šťastné, hlavní podíl na propadu společnosti má právě pokles exportu, a to do Ruské federace. „Podle mých informací se tam teď platí za kilogram porcelánu clo ve výši devět dolarů. Vloni jsme na jaře vyvezli do Ruska šest kontejnerů, letos dva,“ uvedl Feix.

Video Asie zachraňuje český cibulák
video

Asie zachraňuje český cibulák