Janota navrhl daň z pojistného, zdražila by ale pojistky

Praha - Šéf resortu financí Eduard Janota navrhl vznikající vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) zavedení daně z vybraného pojistného, píše dnešní Mladá fronta Dnes. Za tímto krokem stojí snaha zaplnit díry ve státní kase, ovšem různé pojistky by v tomto případě mohly zdražit až o 20 procent. Ministerstvo financí nyní zpracovává podrobnosti návrhu. Podle Kamila Jankovského z VV se bude úvaha o nové dani odvíjet od toho, jak bude vycházet rozpočet.

Martin Jareš, ředitel pro daně ministerstva financí

„Na ministerstvu financí vznikl materiál s vějířem možností, jak snížit deficit. Jednou z nich je i zavedení daně z pojistného, která je v Evropě obvyklá.“

Dle Mladé fronty ministerstvo uvažuje o tom, že by se daň pohybovala v rozmezí pěti až 20 procent. Daň by platily pojišťovny, ale je pravděpodobné, že by ji promítly do cen pojistek. „Jediným důsledkem, který lze v takovém případě předvídat, je to, že klienti pojišťoven by vedle dnešních plateb za služby pojišťoven platili ještě navíc onu daň,“ prohlásil Josef Keller z České asociace pojišťoven.

Koalice je k návrhu zdrženlivá

Ovšem ekonomičtí experti vyjednávající o vládě ODS, TOP 09 a VV se k zavedení nové daně stavějí zdrženlivě, dosud o ní prý nedebatovali. „Pro napjatý rozpočet je to lákavé, zatím říkám měkké ne, protože se to nemůže promítnout do ničeho jiného než do ceny pojišťovacích služeb,“ uvedl Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09.

Kromě Česka nevybírá daň z pojistného v EU třeba ani Bulharsko či Norsko. Naopak v Rakousku činí daň z pojistného 11 procent s několika výjimkami - třeba na životní pojistku jsou to jen čtyři procenta a jedno procento na pojištění zdraví.

K9
K9