Odbory Evrazu vyzvaly vedení, aby se dohodlo s ArcelorMittal

Ostrava - Evraz Vítkovice Steel zvažuje uzavření ocelárny s 320 zaměstnanci. Firmě ArcelorMittal Ostrava oznámil, že od ní nebude v červenci odebírat žádné surové železo. Jestli přerušení odběru bude znamenat zastavení výroby, se zatím nerozhodlo. Odbory Evrazu vyzvaly vedení firmy, aby stabilizovalo situaci ve společnosti a dohodlo se s ArcelorMittal Ostrava na dodávkách železa. Odborářům vadí, že si Evraz při jednáních o cenách za železo pro ocelárnu bere jako rukojmí své zaměstnance.

Šéf Odborového svazu KOVO Josef Středula podotkl, že odboráři jsou připraveni velmi rychle reagovat na případné problémy, včetně možného svolání protestních akcí: „Firma Evraz ne zcela korektně informuje zástupce odborů. Například za několik měsíců nebyla svolána dozorčí rada, ve které mají odbory dva členy. Může jít o porušení povinnosti společnosti. Když nefunguje orgán takového významu, jako je dozorčí rada, tak se obávám, že situace je vážná.“

Dle Středuly mají zaměstnanci ve firmě obavy. „Nevědí, na čem jsou. Navíc se nacházejí v prostředí, kde pracují s materiály, které mají teplotu více než tisíce stupňů. Samozřejmě při takové nervozitě může hrozit zvýšení počtu úrazů, protože člověk je nervózní, a neví, co se s ním v budoucnu bude dít,“ dodal.

Video Telefonát Pavly Daňkové
video

Telefonát Pavly Daňkové

Odboráři požadují, aby vedení okamžitě uklidnilo situaci a našlo s ArcelorMittal společnou dohodu. „Protestujeme proti používání zaměstnanců pracujících ve velmi těžkém, životu a zdraví nebezpečném pracovním prostředí jako živé štíty při obchodních jednáních,“ konstatovali v dnešním prohlášení odboráři. Podotkli, že jim vedení nic nesdělilo o plánované čtrnáctidenní dovolené v ocelárně v první polovině července. „Zaměstnanci se o tom dozvěděli až z médií,“ uvedl Středula. Odbory ani nedostaly informace, jestli bude ocelárna v červenci v provozu.

I Středula ale věří, že žádné protestní akce nakonec nebudou muset použít: „Máme nějaký scénář, to je ale to nejzazší, co bychom chtěli použít. Věříme, že obchodní jednání budou úspěšně dokončena.“ Podle odborářů má Evraz zajištěn odbyt, proto je nepochopitelné, aby přestal vyrábět.

Uzavření ocelárny Vítkovice Steel by ovlivnilo i ArcelorMittal

Případné uzavření ocelárny Evraz Vítkovice Steel by se mohlo dotknout značně i samotného dodavatele ArcelorMittal. Podle Kvapíka totiž ocelárna odebírá z ArcelorMittal čtyřicet procent jeho současné produkce.

V uplynulých dnech Evraz oznámil firmě ArcelorMittal Ostrava, že od ní nebude v červenci odebírat žádné surové železo. Jeho ceny považuje za vysoké, to ale ArcelorMittal odmítá. Evraz zatím neoznámil, jestli přerušení odběru železa bude znamenat zastavení výroby v ocelárně s 320 zaměstnanci. V Evrazu Vítkovice Steel, kde nyní pracuje celkem 1260 lidí, mají nadále po případném uzavření ocelárny normálně fungovat další tři provozy. Firma by se pak měla zaměřit na válcování plechů a profilů.