Kofola vyplatí na dividendách 160 milionů

Ostrava - Významný středoevropský výrobce nealkoholických nápojů Kofola S.A. sídlící v Polsku, pod kterou také patří česká Kofola, vyplatí v letošním roce rekordní dividendu. Za jednu akcii dostanou akcionáři přibližně šest korun, dohromady zhruba 160 milionů korun. Jedná se přitom o 50 procent více než loni. Ovšem dividendy musí příští týden ve Varšavě schválit valná hromada. Kofole se loni výrazně dařilo, zpětinásobila totiž čistý zisk na 443 milionů korun.

Kofola vyplatí část peněz na dividendy z loňského zisku, většinu však akcionáři dostanou z kapitálové rezervy vytvořené z nerozdělených zisků společnosti z minulých let. Přibližně 82 milionů korun na dividendách letos získá hlavní akcionář - firma KSM Investment, kterou vlastní Kostas a Jannis Samarasovi. Po 4,2 milionu získají také Tomáš Jendřejek a René Musila, 69 milionů dostane CED Group ze skupiny Enterprise Investors.

Skupině Kofola S.A. se nejvíce dařilo doma

V loňském roce zvýšila Kofola konsolidované tržby o 38 procent na více než devět miliard korun. Podle zprávy pro polskou burzu tvořily loni jednu třetinu tržeb celé skupiny příjmy z prodeje v Polsku. Česko a Rusko se podílely na tržbách stejným, čtvrtinovým podílem a Slovensko zbylým podílem ve výši 15 procent.

Kofola S.A. investovala do propagace svých nejdůležitějších značek, kterými jsou Kofola, Rajec, Vinea, Hoop Cola, Jupí, Jupík a Paola, což se projevilo podle Samarase v dobrých výsledcích prodeje na jednotlivých trzích. Díky zefektivnění prodeje a posilovaní značek získala druhé místo na slovenském trhu, třetí místo v Česku a šesté v Polsku.

Loňský rok se nesl v duchu integrace společnosti Hoop Polska do struktur kapitálové skupiny Kofola S.A. Stoprocentní podíl v české Kofole Holding převzala polská Kofola S.A. Hlavním důvodem byla možnost obchodování akcií Kofoly na varšavské burze. Majoritním vlastníkem Kofoly S.A. jsou původní zakladatelé Kofoly, drží 57 procent. Nápoj Kofola přitom letos slaví 50 let své existence.

V závěru loňského roku zaměstnávala skupina Kofoly 2715 lidí, nejvíce v Polsku - 899. V Česku jich pracovalo 839, v Rusku 550 a na Slovensku 427.