Kellnerově PPF se loni dařilo, letos chce investovat až 900 milionů eur

Praha - Skupina PPF v uplynulém roce hospodařila s čistým ziskem 271 milionů eur. Meziročně to znamená ohromný propad. O rok dříve totiž skupina vydělala 2,5 miliardy eur. Důvod ke smutku to ale není. Výsledky roku 2008 byly totiž ovlivněny jednorázovým ziskem z transakce se skupinou Generali. Skupina dnes oznámila, že se rozhlíží po nových investičních příležitostech a připraveno má 900 milionů eur. Nejbohatší Čech a šéf skupiny Petr Kellner se rozhlíží nejen v Česku, ale i v ostatních státech Evropy a Asie. „Najít v Česku investici od sto milionů eur je obtížné,“ poznamenal spolumajitel skupiny Jiří Šmejc.

Spolumajitel skupiny PPF Jiří Šmejc

„O Polsko se zajímáme, dokonce vedeme se dvěma firmami jednání. Já si myslím, že během podzimu bude jasné, jestli tam vstoupíme, nebo ne.“

V Polsku PPF láká nákup bank. Obchod by měl být spojen se vstupem splátkové společnosti Home Credit. Právě ten patří ke stěžejnímu byznysu skupiny. Zcela největší je v Rusku, kde se stará asi o tři a půl milionu klientů. Je úspěšný, tvrdí Šmejc, i díky tomu, že se ruský Home Credit musel naučit pracovat s neplatiči dávno před tím, než se s nimi ve velkém začal potýkat celý svět. V call centrech tam například pracuje asi 1200 lidí, kteří nesplácené pohledávky od klientů vymáhají.

Video Zisk PPF
video

Zisk PPF

Spolumajitel skupiny PPF Jiří Šmejc

„Naši makroekonové si myslí, že to nejhorší máme za sebou. Na druhou stranu vzhledem k tomu, jak vypadají rozpočty v unii, tak určitě rizika existují. To znamená, že to, že by to bylo jednoduché a všechno by šlo ke světlým zítřkům, to taky nevidíme.“

PPF Group podniká nejen ve finančních službách a obchodě, ale například i v energetice, nemovitostech, nebo zdravotnictví. Vyjma Česka a Ruska má svůj byznys například na Slovensku, ve Vietnamu nebo v Číně.

Loni skupina uzavřela nové transakce především s Generali, s Danielem Křetínským a skupinou J&T (EP Holding), se kterými v říjnu založila společný podnik, Energetický a průmyslový holding. V říjnu 2009 uzavřela PPF obchod s Igorem Jakovlevem, a získala tak kontrolní podíl v Eldoradu. „Během roku 2009 jsme upevnili naši pozici na hlavních trzích, což jsou Česká republika a Rusko,“ uvedl Šmejc.

PPF Banka
PPF Banka