Řeckou ekonomiku by měly financovat tamní banky

Atény - Řecký premiér Jorgos Papandreu dnes vyzval banky, aby se kvůli finanční a hospodářské krizi reorganizovaly. Urychlená restrukturalizace je má dostat do kondice, ve které by mohly financovat řeckou ekonomiku. Ta se potýká s vážnými problémy, zatím se nevymanila z propadu a je závislá na pomoci ostatních zemí eurozóny.

„Řecký bankovní systém může a musí učinit kroky k zavedení strategických změn, které mu dovolí udržet si po krizi na bankovním trhu značnou konkurenční výhodu a nadále hrát adekvátní roli ve financování a rozvoji ekonomiky,“ zdůraznil dnes na schůzi kabinetu Papandreu.

Řecko se na jaře dohodlo na podmínkách finanční pomoci, kterou mu slíbila Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Především jde o zavedení hlubokých úspor, které mají Řecku pomoci razantně snížit rozpočtový deficit a zcela změnit některé dosavadní zvyklosti.

Premiér řekl, že jeho země je schopna splnit podmínky, které dala svým partnerům výměnou za pomoc. „Můžeme to učinit rychleji a lépe, než je stanoveno v plánu hospodářského oživení, na němž jsme se dohodli s našimi partnery,“ řekl Papandreu. Řecko podle premiéra čeká několik těžkých let. Země už prý začala činit opatření, aby odvrátila katastrofický scénář. Zítra má řecký kabinet projednat reformu penzijního systému a změny na trhu práce.