V USA zkrachovaly tři další banky, letos jich je už 86

Washington - Ve Spojených státech zkrachovaly další tři menší banky s celkovými aktivy kolem miliardy dolarů (přes 20 miliard korun). Počet bankrotů v americkém bankovním sektoru se tak od začátku roku vyšplhal na 86. Američtí regulátoři v pátek uzavřeli firmy Peninsula Bank of Englewood, First National Bank a High Desert State Bank. Vklady u těchto bank převezmou konkurenční společnosti. Hospodářské oživení v USA podpořilo zisky velkých finančních ústavů, řada menších bank se ale stále potýká s problémy se špatnými úvěry.

Šéfka Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) Sheila Bairová již dříve řekla, že nejvíce krachů bank očekává ve třetím čtvrtletí. Pak se prý situace začne zlepšovat. Úřady očekávají, že v letošním roce v USA zkrachuje více bank než loni, kdy jich bylo 140. V roce 2008 skončilo pouze 25 bank a ještě o rok dříve dokonce jen tři. Současná vlna krachů ale zdaleka nedosahuje takové síly, jako na přelomu 80. a 90. let při krizi spořitelen. Například jen v roce 1989 v USA zaniklo 534 finančních institucí.

Nároky klientů zkrachovalých bank v USA vyřizuje právě FDIC. Vzhledem k současné vlně bankrotů je teď garanční fond FDIC v minusu, úřad ale požádal banky, aby pravidelné roční příspěvky do fondu zaplatily na tři roky dopředu. Úřad tak dostane asi 45 miliard dolarů, které by měly stačit i na pokrytí zbývajících očekávaných nároků. FDIC ručí za vklady klientů do výše 250 000 dolarů (asi 5,2 milionu korun) na jeden účet.