Eurostat: Češi pijí a jedí levně

Brusel – Ceny potravin a nealkoholických nápojů v Česku byly loni výrazně pod průměrem Evropské unie. Podle dnešních údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat) představovaly 75 procent průměru EU, což je páté nejnižší číslo v rámci 27členného bloku. Nejlevněji si v tomto ohledu žijí Poláci. Ceny v Polsku se totiž nacházejí na 64 procentech unijního průměru. „Levno“ je také v Rumunsku, Bulharsku a v Litvě. Slovensko dosáhlo na osmé nejnižší číslo v bloku s 81 procenty.

Mezi unijními cenami jsou diametrální rozdíly

Mezi jednotlivými státy však v cenách panují velmi výrazné rozdíly. V nejdražším státě jsou u potravin a nealkoholických nápojů ceny více než dvojnásobné proti tomu, co lidé za stejné zboží zaplatí v té nejlevnější zemi. Dánsko se loni dostalo téměř 40 procent nad průměr EU, zatímco v Polsku ceny byly jen na 64 procentech unijního průměru.

Markantní rozdíly panují i u cen alkoholu. Zatímco ve Finsku činily tyto ceny 170 procent unijního průměru, v Rumunsku to bylo jen 70 procent. U tabáku byly v nejdražší zemi, tedy Irsku s 217 procenty, dokonce téměř pětkrát vyšší než v Bulharsku se 46 procenty průměru EU.