Stát přestane platit vinařům škody za špačky, dotace zefektivní

Praha – Vláda premiéra Jana Fischera v demisi na jedné ze svých posledních schůzí schválila nařízení, které má zefektivnit vyplácení dotací vinařům. Stát by podle předlohy už neměl vyplácet peníze na ochranu vinohradů proti škodám způsobeným ptactvem. Ušetřené peníze přelije na jiné dotační programy pro vinaře, ze kterých bude čerpání administrativně méně náročné a efektivnější.

Objem peněz, které ministerstvo zemědělství přidělilo v hospodářském roce 2008 až 2009 tuzemským vinařům na ochranu keřů vinné révy proti náletům ptáků, byl vzhledem k množství žadatelů nedostatečný. Částka, kterou uchazeči o dotaci obdrželi, byla malá a podpora proto neefektivní. Podle materiálů ministerstva zemědělství bylo ve vinařském roce 2008/2009 na ochranu keřů proti ptákům vyplaceno 3,5 milionu korun.

Vláda dnes vyslala jasný vzkaz: Už žádné další peníze na neefektivní podporu. „Ušetřené finanční prostředky budou využity v ostatních podporách ve vinohradnictví a vinařství v České republice financovaných z rozpočtu Evropské unie,“ uvedlo ministerstvo zemědělství.

Video Tisková konference po jednání vlády
video

Tisková konference po jednání vlády

Vinařům se zjednoduší administrativa

Vláda ale dnes podnikání vinařům také zjednodušila. Až dosud musel vinař žádající o dotace jako součást žádosti předkládat údaje o své sklizni, produkci a zásobách za poslední tři roky. Nově mají být po pěstitelích vína vyžadovány pouze údaje za běžný hospodářský rok.

Tuzemští vinaři vyrobili v uplynulé sezoně rekordních 840 tisíc hektolitrů vína, o 20 tisíc více než o rok dříve. Z celkové produkce připadlo 530 tisíc hektolitrů na bílé a 310 tisíc hektolitrů na červené víno. Vzhledem k nižší sklizni hroznů v roce 2009 očekává ministerstvo v aktuálním vinařském roce zhruba třetinový propad v produkci.

Růžové víno
Růžové víno
Více fotek
  • Růžové víno autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1573/157247.jpg
  • Sudy vína autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1550/154992.jpg